Keresés a tartalomban:
Kitekintő

Jelentés a veszélyes termékekről

2014. március 26., NFH/SV
Címkék: veszélyes termék riasztás RAPEX NFH
A RAPEX (a nem élelmiszer jellegű termékek uniós riasztási rendszere) immár tíz éve gondoskodik az európai fogyasztóknak a veszélyes termékekkel szembeni védelméről. 2013-ban összesen 2364 intézkedésre került sor az uniós tagállamok részéről. Ez a szám 2012-höz viszonyítva 3,8%-kal nőtt, követve a RAPEX 2003-as létrehozása óta megfigyelhető, folyamatos emelkedést mutató tendenciát. A legtöbb súlyos kockázatot tartalmazó riasztás Magyarországról érkezett a rendszerbe.

A RAPEX a tagállamok és a Bizottság között működő uniós sürgősségi riasztási rendszer, amely a nem élelmiszer jellegű termékekkel foglalkozik. Feladata a potenciálisan veszélyes termékekre és a tagállami jogérvényesítési fellépésekre vonatkozó információk gyors továbbítása. Segítségével a fogyasztókra veszélyes termékek korábban azonosíthatók és távolíthatók el az EU piacairól.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) 2004. május 1-je óta folyamatosan látja el nemzeti kapcsolattartóként a RAPEX rendszer működtetésével kapcsolatos feladatokat. 2013-ban az NFH 154 db ruházati terméket és divatcikket, 32 db villamossági terméket, 31 db gyermekjátékot, 22 db karácsonyi fényfüzért, 19 db lámpatestet, illetve 20 db egyéb olyan fogyasztási cikket jelentet be, amely súlyos kockázatot jelentett a fogyasztókra nézve.
 
2013-ban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság 278 riasztást küldött, ezzel Magyarország adta a bejelentések 12 %-át. 2013-ban 1981 db súlyos kockázatot jelentő termékről érkezett be bejelentés a RAPEX-hez. Ezen túlmenően a rendszerben 89 db bejelentést regisztráltak, mint nagy és közepes kockázatú termék, illetve 294 db tájékoztatás is beérkezett a tagállamok részéről.

A legtöbb súlyos kockázatot tartalmazó riasztás Magyarországtól (278 db), Németországtól (259 db), Spanyolországtól (254 db), Bulgáriától (191 db) és az Egyesült Királyságtól (142 db) érkezett be a rendszerbe. Magyarország az összes riasztás 12%-át adta.




A 2013-as jelentés szerint a legnagyobb mennyiségű veszélyes termék továbbra is Kínából érkezett a Közösség piacára. A statisztika szerint az alábbi nem megfelelő termékkategóriákból érkezett a legtöbb bejelentés a rendszerbe:

1. ruházati termékek és divatcikkek (583 db)
2. gyermekjátékok (580 db)
3. villamossági termékek (207 db)
4. gépjárművek (160 db)
5. kozmetikumok (106 db)

„A RAPEX arról tanúskodik, hogy Európa gondosan őrzi 500 millió polgára biztonságát. A polgárok javát szolgáló rendszer működése a tagállami hatóságok és az uniós intézmények közötti együttműködés igazi sikertörténete. A RAPEX létrehozásának 10. évfordulója annak tanúbizonysága, hogy a biztonságosabb egységes piac érdekében a jogérvényesítésért felelős hatóságok egyre nagyobb súlyt fektetnek az együttműködésre.” – nyilatkozta Neven Mimica uniós fogyasztópolitikai biztos.

A RAPEX 2003-as létrehozása óta folyamatosan nő a beérkező értesítések száma, valamint az értesítésekre válaszul hozott intézkedések aránya: míg 2003-ban alig 200 értesítés futott be, a rendszer mára évente több mint 2000 bejelentést dolgoz fel.



Megosztás:
Nyomtatás
Küldés e-mailben

SZÓLJON HOZZÁ!
Tisztelt látogatónk! Amennyiben szeretne a cikk tartalmához hozzászólni, jelentkezzen be, vagy ha még nem rendelkezik hozzáféréssel, regisztráljon. [ Bejelentkezés ] [ Regisztráció ]
Felhasználó azonosító:

Jelszó:

Hozzászólás írása
Mehet

AJÁNLÓ

BMI - Testtömegindex
kalkulátor

Testsúly [kg]:
Magasság [cm]:
Értékelés
Az Ön BMI-je:
Forrás: Magyar Nemzeti Szívalapítvány
Ismeri-e Ön a békéltető testületek munkáját?
 
Nem ismerem
Már hallottam róla
Ismerem és már fordultam is panasszal a testülethez