Élelmiszer
Ágyaspálinka, ámorméz és retekcsíra egy asztalon
2012. május 25.,
Szabó Zoltán Attila
Pest megye egyik legjelentősebb seregszemléjévé nőtte ki magát az Újszilvási Ágyaspálinka Fesztivál. Az eseményre közel húszezren látogattak el a hétvégén, amely egyszerre lett a pálinka, a hungarikumok, a Kiváló Magyar Élelmiszer védjeggyel ellátott termékek és a zene ünnepe. A KMÉ sátrában különleges falatok, ízek, illatok keveredtek – igazolva, hogy a magyar élelmiszeriparnak vannak rejtett tartalékai.
Bolyhos Zoltán főszervező szerint az Újszilvási Ágyaspálinka Fesztivál attól lett ennyire sikeres, országszerte megsüvegelt rendezvény, mert első percétől fogva a minőségelv hatja át. – Újszilváson nem divat a kaszálás – jegyzi meg nyomatékosan Bolyhos –, ide akármilyen áruval nem lehet eljönni, ahogyan a jómodor is kötelező „tartozék” a sátrakban, a pavilonokban. Ráadásul betartjuk a magunk hozta szabályt, amely alapján a fesztivál minden terméktípusból csupán kettőt fogad be. Elismerésnek, egyfajta visszaigazolásnak érezzük, hogy idén tízszeres volt a túljelentkezés az árusok részéről, s még azt is elfogadták, hogy menet közben, a seregszemle alatt folyamatosan ellenőriztük a minőséget és teszteltük a kiszolgálás, a vendéglátás nívóját.
„Szigorúbbak a KMÉ paraméterei, mint amit az élelmiszerkönyv előír”
A pálinkafesztivál a Kiváló Magyar Élelmiszer (KMÉ) védjegynek kitűnő hírverést jelent. Egyrészt igazolja, hogy a hazai élelmiszeriparnak minden ismert gond ellenére vannak erőtartalékai, másrészt jelzi, hogy azok, akik a minőségből nem engedtek az évek során, fenn tudtak maradni, sőt, tovább tudnak lépni. Persze, kemény munkával, átgondolt stratégia révén…
A KMÉ-védjegy egyik – helyi – birtokosa a Bertók Méhészet. Bertók Mihály méhészmester meséli: vállalkozásuk egy 1956-ban Újszilváson alapított méhészetre épült. – Az elmúlt 56 év szakmai tapasztalata alapján kifejlesztett termeléstechnológiánk garantálja a különböző fajtamézek megfelelőképpen elkülöníthető termelését. A természetes és tiszta mézeiről ismert vállalkozás – egyebek mellett – a Tisza árterén, a nyár elején, gazdagon nyíló cserje, a gyalogakác, avagy a víziakác nektárjából készít ámormézet, de találni a palettán aranyvesszőmézet, gesztenyemézet, hársmézet, napraforgómézet is. A magyar specialitásként ismert selyemfűméz szintén része a nagy egésznek. (Kevéssé ismert tény, hogy a legnagyobb összefüggő selyemfűmezők Magyarországon lelhetőek fel.)
A méhészmester úgy véli: a KMÉ-védjegyre mind több vásárló figyel oda, ami segíti az értékesítést. Akár a hipermarketekben is, merthogy ott is megtalálhatóak a Bertók-termékek, noha szállítanak a német piacra is. Bertók üdvözli a Kiváló Magyar Élelmiszerek esetében a sok és rendszeres ellenőrzést, mivel így az elismerés elismerés marad. – Tavaly 27-28 ellenőrzés várt ránk. Ugyanez a piaci termelőkkel aligha történik meg. Megjegyzem, szigorúbbak a KMÉ paraméterei, mint amit az élelmiszerkönyv előír, de jó így, hisz’ nekünk, a termékeket előállító vállalkozásoknak ez fontos visszajelzés, fokmérő. Bertókék e pillanatban egyébként 140 kaptárt számlálnak. Üzemük egy családi ház mögött működik, „takarásban”.
Varázspác és babcsíra
Az újszilvási seregszemlén a Pápai Böllér Fűszer Kft is tiszteletét tette. A céget 1991-ben alapították. 2000-ben jelent meg házi disznótoros fűszerkeverék-családjuk, amelyet a FOODAPEST kiállításon azonnal díjaztak. Az Ágyaspálinka Fesztiválra is újdonságokkal érkeztek, például olyan ételízesítővel, amelyben nincsen só, illetve folyékony fűszerkeverékeket (mustáros borsosat, görögöt, magyarosat, olaszosat, pikánst), amelyek összefoglaló neve: a varázspác.
A Böllér Fűszer Kft szakértője, Szőke László megerősíti: a KMÉ-védjegy bizalmi tőkét jelent. Vannak ugyanakkor olyan alapkérdések, amelyek változatlanul válaszra várnak az élelmiszeriparban. – Rendet kellene tenni a kérdésben – jegyzi meg Szőke –, hogy mit tekintünk magyar terméknek és mit nem. Kevesen tudják ugyanis, hogy a fahéj vagy a curry nem magyar fűszer, és arról sem esik sok szó, hogy a magyar paprikaként elcsomagolt termékekben legtöbb esetben külföldi paprikát találni.
Érdekes a helyzete az Ökovital Kft-nek is. Eleve speciális termékeket hoznak forgalomba, olyanokat, amelyek pályázati besorolásakor a hatóságok és a grémiumok tagjai nem ritkán zavarba jönnek. A Hintalan György vezette vállalkozás vízkultúrás csíratermékekkel foglalkozik 2002 óta. Ma már 7 termékükön díszeleg a Kiváló Magyar Élelmiszer felirat.
– Egyre többen ébrednek rá, hogy a csíráknak nyilvánvaló előnyös egészségügyi tartalmuk mellett élvezeti értékük is van – figyelmeztet Hintalan, aki szerint itt az ideje a gyerekeket az egészségtelen chipsekről „átszoktatni” a retekcsírára, a borsócsírára, a hagymacsírára, a lucernacsírára, a zsázsára, vagy épp a babcsírára. Megjegyzi: utóbbiért általában lelkesedni szoktak a gyerekek a kóstolókon.
Debütált a Szájder!
A kistérség borát is elhozták az újszilvási eseményre. Természetesen a Tápio-Vin– mely a híres Kincsem Pince „leszármazottjának” tekinthető – volt a beszállító. Az idén a 2009-es cabernet sauvignon nedűvel a vadászok vörösbora címet elnyerő pincészet sajátos utat választott: nem keresik a hipermarketek kegyeit, boruk legjavát saját élménycentrumukban, tápiószentmártoni látogatóközpontjukban értékesítik. Szakértőjük, Kiss Attila szerint egyre inkább sikerül igazolni, hogy az Alföldön szép borokra lelni, ennél fogva tévedés, hogy csak a kommersznek jut hely ezen a tájon. – Jó lenne, ha ráébrednénk végre, hogy a Kunsági Borvidék történelmi borvidék!
És ha már a nedűket vesszük számba, amelyek közt most nyilvánvalóan az újszilvási pálinkákra jutott a legnagyobb figyelem, a fesztiválon a Szájder is debütált. De mi az a cider? Röviden: almabor. Picit hosszabban és hivatalosabban: „alapesetben almából készülő italféleség, amit ledarálnak és kipréselnek, majd viszonylag alacsony hőfokon (5-10 °C) erjesztik. Mielőtt az összes cukor elterjedne, hordókba fejtik és légmentesen lezárják. Ezt követően még egy picit tovább erjed, így lesz a keletkező szén-dioxidból kellemesen buborékos, a sör és a bor közti átmenetet „képviselő” finomság”. Amelyben ott piheg a méz is…
Fontos tudnivaló, hogy a cider eddig leginkább Angliában és Franciaországban hódított. Bretagne-ban az almából készített alkohol egyenesen nemzeti italnak számít. Magyarországon egy nagykőrösi vállalkozás igyekszik meghonosítani.