Élelmiszer
Szigorúbb élelmiszer-címkézési szabályok
2013. március 15.,
Európai Bizottság
Az uniós élelmiszer-biztonsági és fogyasztóvédelmi szabályok világosan kimondják: tájékoztatni kell a fogyasztókat a megvételre kínált termékekről, és a csomagoláson elhelyezett címkén a termék összes összetevőjét fel kell tüntetni. Az Európai Bizottság fellép a fogyasztók védelme érdekében: garantálni kívánja, hogy az EU-ban értékesített csomagolt hústermékek biztosan a címkén feltüntetett összetevőket tartalmazzák.
A címkéjük szerint marhahúsból készült, ám valójában lóhúst tartalmazó termékekkel kapcsolatban nemrég kirobbant botrány rávilágított arra, hogy ezt az alapszabályt egyes piaci szereplők semmibe vették. A lóhús értékesítése ugyan megengedett az EU-ban, de – minden más összetevőhöz hasonlóan – a lóhúst is fel kell tüntetni a címkén.
A tagállamok intézkedéseket hoztak annak érdekében, hogy a hamisan címkézett áruk lekerüljenek az élelmiszerüzletek polcairól.
A Bizottság, miután a brit hatóságoktól február 8-án értesült a problémáról, minden EU-országot riasztott az élelmiszer-biztonsági információs hálózaton keresztül. Az azóta elvégzett vizsgálatok eredménye rámutatott, hogy számos hústermék tartalmaz lóhúst anélkül, hogy a gyártó azt feltüntette volna a címkén.
Mit tesz az EU az ügy megoldásáért?
A Bizottság uniós szintű tervet készített, mely alapján a tagállamok egy hónapig tartó tesztsorozatot végeznek a nem címkézett lóhús, illetve a fájdalomcsillapítóként használt fenilbutazont tartalmazó lóhús kimutatására. Ez utóbbi vizsgálatokra azért van szükség, mert az emberi fogyasztásra szánt állatoknak tilos fenilbutazont adni.
Február 15-én a tagállamok kormányai elfogadták a tervet, és megegyeztek, hogy azt szükség esetén további egy hónappal meghosszabbítják.
Tervezett intézkedések
2014. február 13-ától az uniós szabályok szerint azt is jelezni kell a hústermékek címkéjén, hogy a hozzáadott fehérjék ugyanolyan állatfajtából származnak-e.
A Bizottság hamarosan javaslatokat fog benyújtani azért, hogy
- jobban összehangolja az élelmiszer-ellátási láncot érintő csalások esetén alkalmazandó szankciókat;
- az élelmiszerek eredetére vonatkozó (jelenleg az EU-n kívüli országokból származó tojásokra, mézre és marhahúsra alkalmazandó) uniós szabályokat további élelmiszer-fajtákra és minden hústermékre kiterjessze.
A címkézési előírások szigorítása nem a forgalomba hozott élelmiszerek biztonságának szavatolását szolgálja. A hatályos jogszabályok értelmében ugyanis a gyártók és kereskedők csakis biztonságos élelmiszert kínálhatnak eladásra.
Az élelmiszerek címkézése lehetővé teszi a fogyasztóknak, hogy megfelelő információk birtokában vásároljanak élelmiszert, és tájékozódjanak az általuk megvásárolt termék biztonságos felhasználásáról.