Hasznos tippek
Csökkenő rezsi, növekvő ingatlan-érték: szigeteljünk!
2012. február 1.
Pénzügyi megtakarítást jelent, növekszik az ingatlanunk ára, nem utolsósorban pedig a hideg ellen is véd. Költsünk energiahatékonysági fejlesztésre, vagyis szigeteljük megfelelően lakásunkat! A számokból kiderül: jobban megéri, mint egy bankbetét.
A gáz- és távfűtés árának januári emelése, kiegészülve az erre rakódó 2 százalékos ÁFA emeléssel a tavalyihoz képest összességében 4,2 százalék plusz költséget ró a magyar családok rezsiköltségeire, melyet sokuk esetében az is tetéz, hogy gázár támogatásra 2012-től már csak nagycsaládosok pályázhatnak. Mindeközben az ingatlanpiacot alapvetően az ingatlanárak esése uralja: 2008 és 2011 között átlagosan 12 százalékkal estek az ingatlanárak, melyek jelenleg a 2000. évi értékeken vannak. Becslések szerint az ingatlanok ára egy év alatt 5-10, a nagyobb alapterületű ingatlanok értéke pedig akár 10-15 százalékkal is csökkent, értékesítésük és 1 évnél hosszabb idejű bérbeadásuk pedig január 1-jétől csak energetikai tanúsítvánnyal lehetséges.
Kifizetődőbb, mint egy bankbetét
Mindeközben a családok biztonságos befektetést keresnek megtakarításaiknak, amit a forintárfolyam mozgása különösen ösztönöz. Mindezekre a változásokra az energiahatékonysági beruházások, ezen belül is a szigetelés jelenti a leghatékonyabb megoldást, amely nemcsak csökkenti az ingatlanok értékvesztésének ütemét, de átlagosan akár 30-40 százalékos fűtési költség megtakarítást is eredményez, ezáltal pedig magasabb hozamot biztosít és biztonságosabb befektetést jelent, mint egy bankbetét.
Januártól átlagosan 4,2 százalékkal emelkedtek az energiaárak, így a gáz és a távfűtés ára is, amely éves szinten 15-20 ezer forint többletköltséget jelent egy átlagos magyar háztartás számára.
A szigetelés révén elérhető pénzügyi megtakarítás folyamatosan növekszik és felértékelődik, hiszen a véges készletű gáz árának folyamatos emelkedésével egyenes arányban gyorsul a szigetelésbe fektetett beruházás megtérülése - mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója. Probléma azonban, hogy a magyar háztartások a rövid távú megtérüléseket keresik és kevesen tudják önerőből finanszírozni azokat a befektetéseket, melyek hosszú távon térülnek meg – tette hozzá a szakember.
Az aktuális gazdasági és politikai viszonyok között, a magas euró-forint árfolyam mellett az emberek féltik a pénzüket. A magyar családok mindössze 17,5 százaléka rendelkezik megtakarítással, ami nagymértékű beruházást nem tesz lehetővé, lakásszigetelésre azonban lehetőséget nyújt. Egy bankbetét 7-8 százalék éves kamatot fizet, amiből 3-4 százalékot elvisz az infláció, így ez a megtakarítási forma csupán 4-5 százalék nettó hozamot jelent tulajdonosának. Ezzel szemben a szigetelés 25 százalékos megtérülést hoz évente, hosszabb távon pedig minden, szigetelésbe fektetett forint több, mint 7 forint hasznot eredményez.
Szigeteléssel növelhető az ingatlan értéke
Az értékesített ingatlanok ára folyamatosan csökken, amihez most a végtörlesztések is nagymértékben hozzájárultak. Az ingatlan adás-vételek száma 2010-hez képest több mint 10 százalékot esett; 2011-ben mindössze 80 500 ingatlan cserélt gazdát Magyarországon, 2012-ben pedig további csökkenés várható. A kínálat tehát meghaladja a keresletet, akár értékesíteni, akár kiadni kívánjuk ingatlanjainkat.
Csakúgy, mint az autók esetében, az ingatlanok kapcsán is felértékelődik a kis fogyasztás, azaz a csökkenő árakkal jelezhető piacon azoknak az ingatlanoknak van nagyobb esélye új tulajdonosra vagy albérlőre találni, amelyek jó energiahatékonysági állapotban vannak, vagyis kicsi a fűtésigényük - hívta fel a figyelmet Aszódy Tamás.
Könnyen megszerezhető zöld tanúsítvány
Egy átlagos családi ház esetében a falakon 20-30, a tetőn 15-25, a kéményen 10-20, a nyílászárókon 10-25, a födémen és a padlón át pedig 10-15 százalék hő távozik. Ekkora mennyiségű energia elpazarlása helyett, az ingatlan adás-vételek és 1 évnél hosszabb idejű bérletek során január 1-jétől kötelező lakcímke előnyösebb besorolásba helyezi azokat az ingatlanokat, melyek megfelelő szigetelésük miatt kellőképpen tartják a hőt, a környezet mellett a lakók pénztárcáját is jelentősen megkímélve.
Egy szigeteletlen családi ház esetében a tető és homlokzati hőszigetelés, nyílászáró cserével együtt, akár 50-60 százalékos fűtési energia megtakarítást is eredményezhet, melynek révén a családi házak zöme B-C energetikai besorolásba kerül, vagyis 3-4 kategóriát is javulhat. Az előnyösebb besorolás a lakásvásárló vagy bérlő előtt is előnyösebb képben tünteti fel az ingatlant, így a szigetelés az ingatlan vételárát vagy bérleti díját is növeli, azaz többszörösen megtérülhet.
Premier Kommunikációs Iroda/ Knauf Insulation Kft.