Elektronika
Miért nincs térerő a telefonokon?
2015. március 4.,
Faludi Linda
Miközben a legnagyobb gyártó a Mobile World Congress (MWC) kiállításon mutatják be legújabb okostelefonjaikat, a The Economist annak járt utána, miért fordul elő még mindig szolgáltatási hiba a mobilhálózatokon.
Barcelonában jelenleg is zajlik az év legfontosabb mobilos kiállítása - a gyártók egyre nagyobb tudású okostelefonokkal állnak elő, a mobilhálózatok azonban nem mindig tudnak lépést tartani a fejlődéssel - írja a The Economist.
A nagyvárosokon kívül ma is előfordul, hogy egyáltalán nincs térerő, vagy ha a hálózat elérhető is, legfeljebb 2G-nek megfelelő, rendkívül alacsony sávszélességen mehetünk fel a netre mobilról. Az egyik magyarázat a kommunikációra használt frekvencia eltérésében keresendő. A 2G hálózat ejellemzően 900-1800 MHz-en működik, míg a gyorsabb, 3G internetet 2100 MHz-en közvetítik a szolgáltatók. A magasabb frekvencia kisebb távolságra terjed és kevésbé képes "átmenni a falakon", mint a mobiltelefonálásra hagyományosan használt 900-1800 MHz. Ez azt jelenti, hogy a szolgáltatóknak több, kisebb méretű szolgáltatási cellát kell kiépíteniük a nagyobb 3G lefedettséghez, így nagyobb az esély arra, hogy éppen kívül kerülünk a 3G hatótávolságán.
A gazdasági szempontok is befolyásolják a szolgáltatás minőségét: míg a készülékek egy-két évente ismétlődő cseréjének köszönhetően a telefoneladások jó üzletet jelentenek, addig a hálózat modernizálása rendkívül költséges és lassan megtérülő befektetés. A cégek a sűrűn lakott, fizetőképes nagyvárosok körzetében modernizálják elsőként a hálózatot, míg a ritkábban lakott, vidéki régiók a sor végére kerülnek, hiszen itt az egy főre vetített fejlesztési költségek nagyon magasak. A The Economist megfogalmazása szerint a szolgáltatók abban érdekeltek, hogy a még elfogadható, legrosszabb hálózathoz ragaszkodjanak.
Jó hír viszont, hogy a frekvenciák újraosztásával és új, eddig mobilozásra nem használt frekvenciák bevezetésével is javulhat a közeljövőben a szolgáltatás minősége. Szintén könnyíti a fogyasztók életét, hogy a modern 4G kommunikáció már a 700-800 MHz-es sávon zajlik, amivel könnyebben elérhető a nagyobb lefedettség (ez magyarázza, hogy sok helyen a 4G elérhető, míg a gyengébb 3G hálózat nem). Egyre elterjedtebbek a kis területek (üzletek, pályaudvarok) lefedettségét biztosító mini adótornyok is.