Élelmiszer
Április 1-től új címkék a húsokon - többet tudhatunk meg
2015. április 2.,
Faludi Linda
Már hatályos az az új uniós szabályozás, amely szerint az előremcsolagolt, hűtött vagy fagyasztott csirke-, disznó-, birka- és kecskehús csomagolásán meg kell jelölni az állattartás és a vágás helyét.
A darált húsokra vonatkozó szabályozás (1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet, 1337/2013/EU végrehajtási rendelet)
A tegnap hatályba lépett jogszabály szigorítja a húsok eredetmegjelölésére vonatkozó szabályozást, mostantól kötelező feltüntetni a címkéken a tartás és a levágás helyét. Az új szabályozás egyelőre az előrecsomagolt csirke-, disznó-, birka- és kecskehúsra vonatkozik, de az EU tájékoztatása szerint a tagállamok ezt kötelezővé tehetik a tőkehús esetében is. A többféle húst tartalmazó termékek, például grillhús csomagok esetében mindegyik hústípus adatait fel kell tüntetni, ugyanakkor a szigorítás nem vonatkozik a feldolgozott hústermékekre (kolbász, hurka, stb.).
Az április elsején életbe lépő módosítással Brüsszel jelentősen növeli a származási hely megjelölésének körét, hiszen eddig csak az előrecsomagolt marhahús esetében tették kötelezővé ezeknek az információknak a feltüntetését. A jogszabály az EU-n kívüli országokból importált húsokra is vonatkozik, a vágás helyét minden esetben ki kell írni, az állat felnevelésének helyszínére vonatkozólag egyelőre megengedett "az állattartás helye: az Európai Unión kívül" jelölés, vagyis nem kötelező megnevezni az országot.
A csirke, kecske, disznó és birka húsok csomagolásokon ugyanakkor - a marhahússal ellentétben - nem szerepel majd, hol született az adott állat, mert - az EU szerint - a hatástanulmányok kimutatták, hogy a fogyasztókat kevésbé érdekli ez az információ. Brüsszel ugyanakkor hozzáteszi, hogy a születés helyének nyomonkövethetőségének biztosítása aránytalan többletköltséget jelentene az iparágban, főleg mivel az említett állatcsoportokat sokkal ritkábban szállítják el a születési helyükről más országokban található nevelőtelepekre, mint a marhákat. A többi hústípus (nyúl, ló, stb.) címkézése tekintetében az EU jelenleg felméréseket végez, amelyet később az Európai Tanács és az Európai Parlament értékel majd.