Pénzügyek
Brókerbotrány – hasznos információk
2015. március 2.,
MNB/SV
A Buda-Cash elleni vizsgálat abban a szakaszban van, hogy akár hétfőn döntés születhet az érintett bankok felszámolásáról – nyilatkozta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke. Az MNB szerint a brókerek saját befektetőiket és az érintett bankokat is az értékpapír-állományukról kiállított kimutatások meghamisításával károsította meg. A kárösszeg több mint 90 milliárd forint.
A betéteseknek semmit sem kell tenniük, az Országos Betétbiztosítási Alap minden ügyfelet automatikusan kártalanít 100 ezer euróig (kb. 30 millió forint) a felszámolás elindítása után. A betétesek 20 napon belül megkapják a pénzüket. A DRB bankcsoportnál számlát vezetők nyugdíját a következő hetekben várhatóan a Magyar Posta viszi házhoz, amíg nem nyitnak új számlát. A brókercég befektetői már hosszabb eljárásra számíthatnak, mert a Befektető-védelmi Alap igénybevételéhez tisztázni kell a tényleges követelésállományt.
Sikkasztás gyanújával indult eljárás ismeretlen tettes ellen – közölte Bánáti János ügyvéd, aki a Buda-Cash vezérigazgatóját, Tölgyesi Pétert képviseli. Mint mondta: a brókercég vezetői nem menekültek külföldre, a hatóságok rendelkezésére állnak.
A közműcégek haladékot adnak
Az E.on automatikusan 30 napos fizetési haladékot ad azon ügyfeleinek, akiknek a számláját zárolták a Dél-Dunántúli Regionális Bankhoz (DRB) tartozó pénzintézetekben. Akik csekken fizetnének, egyéni kérelemmel fordulhatnak az E.on ügyfélszolgálatához, és 30 napos egyszeri haladékot kaphatnak.
Az Elmű-Émásznál részletfizetést, esetleg halasztást kérhetnek az érintett ügyfelek.
A Tigáz Zrt. is segítséget ígér, arra kéri az érintetteket, mielőbb forduljanak a cég ügyfélszolgálatához.
A NAV is türelmi időt adott azoknak, akik a bankcsoportnál vezetett számláról teljesítették volna adóbefizetéseiket.