Élelmiszer
Génmódosított növények az EU-ban
Mit, hol, ki termeszthet?
2014. szeptember 3.,
Európai Parlament/SV
A génmódosított élelmiszerekre vonatkozó előírások rendkívül szigorúak az EU-ban, génmódosított növényeket is csak kockázatelemzést követően lehet termeszteni. Annak érdekében, hogy a tagállamok rugalmasabban dönthessenek arról, hogy mit lehessen termeszteni a területükön, az Európai Bizottság módosítaná a jelenlegi uniós szabályokat. Szeptember 3-án a környezetvédelmi szakbizottság vitatja meg a Tanács álláspontját a kérdésről.
Lehet-e genetikailag módosított növényeket termeszteni az EU-ban?
Igen, amennyiben uniós szinten az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) engedélyezte azt. Az engedélyezést követően az uniós országok egy védzáradékra hivatkozva tilthatják csak be a génmódosított terméket a területükön. A döntést indokolni kell, és bizonyítani kell, hogy a növény ártalmas lehet a környezetre vagy az emberekre.
Termesztenek-e már most is ilyen növényeket az EU-ban, és betiltotta-e azt valamelyik uniós ország?
Jelenleg csak a Monsanto által forgalmazott, kártevőknek ellenálló MON 810 kukoricát termesztik az EU-ban. Ausztria, Bulgária, Görögország, Németország, Magyarország, Olaszország és Luxemburg megtiltotta viszont, hogy területükön termesszék a növényt.
Miért akarja az EU megváltoztatni a génmódosított termékek engedélyeztetésének mostani rendszerét?
Néhány tagállam nagyobb szabadságot és rugalmasságot szeretett volna abban, hogy betilthassák vagy korlátozhassák a génmódosított növények termesztését. Az Európai Bizottság ezért a mostani szabályok megváltoztatására tett javaslatot, amelyről az Európai Parlament és a Tanács tárgyal jelenleg.
Mikor lépnek életbe az új szabályok?
2001-ben az EP első olvasatban már elfogadta a témáról szóló véleményét, a Tanácsban pedig 2014. június 12-én született meg a politikai megállapodás. A javaslat végleges változatát 2015-ben fogadhatják el.