Egészséges táplálkozás
Május 22 - elhízás elleni világnap
2014. május 21.,
Semmelweis Egyetem/SV
Az Európai Elhízás Elleni Nap (European Obesity Day, EOD) alapítóinak célkitűzése az, hogy megértessék: az elhízás nem csupán esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázati tényező. Olyan súlyos betegségek rizikóját növelheti, mint a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az ízületi panaszok, illetve a metabolikus szindróma néven ismert tünetcsoport.
A testsúly csökkentése hosszadalmas, gyakran nehézségekkel teli folyamat, melyhez nemcsak a túlsúlyos egyének elszántságára, de szélesebb körű összefogásra van szükség.
Már 5-10 százalékos testsúlycsökkenésnek is igen pozitív élettani hatásai lehetnek, már ekkora fogyás is javíthatja a túlsúlyos és elhízott európai polgárok állapotát.
Az elhízás mértékének a meghatározására a Body Mass Index (kg/m2) használatos. Normálértéke 18,5-25. Túlsúlyos az illető, ha ezen érték 25-30 közötti, és elhízott, ha az érték 30 feletti. Egyes adatok szerint a világon 1,6 milliárd felnőtt ember túlsúlyos és 400 millió elhízott. A fejlett országokban évről évre nő a súlyproblémákkal küszködő gyermekek száma, Európában évente 400 000-el több elhízottat és 85 000-el több túlsúlyos gyermeket tartanak számon. Magyarországon a teljes lakosság 34%-a túlsúlyos és minden ötödik egyenesen elhízott, a 7-14 évesek pedig 20% túlsúlyos, 7% elhízott.
Az elhízás mögött számos kórkép húzódhat (genetikai, endokrin, hipotalamusz-hipofízis rendszer betegségei), azonban a legfontosabbak a nem megfelelő táplálkozás, illetve inaktivitás. A súlyfelesleggel kapcsolatban igen sok kórkép merül fel. Nagyon szoros összefüggést mutat a kettestípusú diabétesszel, amelynek a tartós és túlzott szénhidrát terhelés következtében kialakuló inzulinrezisztencia a legfőbb oka. A túlsúlyos személyeknél gyakrabban alakulnak ki az epehólyag betegségei, kardiovaszkuláris megbetegedések (hipertónia, ischaemias történések), köszvény, fertilitási problémák, daganatok (pl. endometrium).
Hogyan előzhető meg az elhízás?
- Anyatejjel történő táplálás legalább 6 hónapos korig
- Az egészséges táplálkozás alapelveinek megismertetése és követése kisgyermekkortól
- Az ideális testtömeg ismerete
- Rendszeres fizikai aktivitás
- Az egészséges táplálkozáshoz szükséges élelmiszerek elérhetőségének biztosítása a lakosság számára
- Stresszkezelés, stressztűrés fokozása
- Az elhízás szövődményeinek ismertetése a lakossággal
A már kialakult túlsúly leadására a következők ajánlhatók:
- Diéta – a napi energiaszükségletnél 500 kcal-val kevesebb energiabevitel
- Fizikai aktivitás – fokozatos, napi 60 perces, mérsékelt, a hét minden napján
- Fontos, hogy a fogyás ne haladja meg 0,5-1 kg/hetet
- Magatartásváltozás, életmód– és szemléletváltás
- Gyógyszeres kezelés, sebészi kezelés
Nagyon sok a nem megfelelő tudományos alátámasztású fogyási módszer, amely segítségével a terjesztők óriási profitra tehetnek szert, kihasználva a fogyasztók kétségbeesését.