Hasznos tippek
Veszélyes öngyújtók
2014. június 19.,
NFH/SV
A elmúlt időszakban a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) Mechanikai és Villamos Laboratóriumában végzett vizsgálatok alkalmával összesen huszonkét öngyújtót vizsgált meg, melyből nyolc (36 %) bizonyult veszélyesnek, a veszély oka öt esetben származott a termék formatervéből, míg három esetben a konstrukcióból. Az NFH folyamatosan vizsgálja a termékeket, a nem biztonságos készülékeket kivonja a forgalomból.
Az öngyújtók eredendően veszélyes termékek, mivel nyílt láng előállítására alkalmasak, és gyúlékony anyagot tartalmaznak. A nem megfelelően kialakított termékek veszélyt jelenthetnek nem csak a gyermekekre, hanem a felnőtt felhasználókra is.
Konstrukcióból adódó veszélyek:
- A konstrukció lehetővé teszi a nem szándékolt lángképzést – táskában, zsebben véletlenül meggyullad az öngyújtó.
- Túl nagy lángmagasság érhető el. A nem várt nagy lángmagasság sérülést okozhat.
- Az öngyújtó kialakítása használat közben a láng szóródását, szikrázást, vagy fellángolást idéz elő.
- A láng nem alszik ki a működtetés befejezése után.
- Mechanikai behatás után a tartályból szökik a gáz.
- Különböző helyzetű és idejű égetések alkalmával alkatrészek gyulladnak meg vagy torzulnak, a szelep kilökődik, vagy a tartály megsérül, és esetleg még lángol is.
Az öngyújtó, ha szokatlan formatervű, mintázatú, például állatfigurát formáz vagy ábrázol, akkor a gyermekek számára vonzó lehet, és a vele történő játék közben súlyos égési sérülést okozhat.
A nem biztonságos készülékek és az NFH által letiltott egyéb veszélyes termékek az alábbi linken érhetők el.
http://www.nfh.hu/magyar/hasznos/termekbiztonsag/veszelyes_1