Kitekintő
Összehangolt akció a gyógyszerhamisítás ellen
1066 weboldalt tiltottak le
2014. június 13.,
HENT/GYEMSZI/SV
111 ország közel 200 hatósága vett részt a PANGEA VII elnevezésű akcióban (2014. május 13-20.), melynek célkeresztjében ezúttal az internetes hamis gyógyszer-kereskedelem mögött álló szervezett bűnhálózatok voltak.
A PANGEA VII a résztvevő országok számát tekintve a legnagyobb világméretű összefogás, amelynek célja az internetes hamis gyógyszer-kereskedelem mögött álló bűnszervezetek feltérképezése és felszámolása. Az idei akció eredményeképp világszerte 1235 nyomozás indult el, több mint 19 000 illegális gyógyszerhirdetés tartalmazó közösségi médiafelületet és 10600 weboldalt tiltottak le, a vám- és más hatóságok 543 000 illegális gyógyszerforgalmazó honlapokhoz köthető csomagot ellenőriztek, melyből 20 000-et foglaltak le.
Az akcióban Magyarország részéről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Rendőrség valamint a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézet Főigazgatósága (GYEMSZI OGYI) vett részt.
A magyar hatóságok 49 olyan weboldalt azonosítottak be, amely kifejezetten a magyar fogyasztókat célozta meg. A hatóságok a próbavásárlások során 27 weboldalról rendeltek, melyből 20 teljesítette a gyógyszereket és étrend-kiegészítőket tartalmazó rendelést. A GYEMSZI OGYI laboratóriuma 24 mintát vizsgált meg, melyből 8 bizonyult hamisítványnak, a többi pedig illegálisnak. A hamisítványnak bizonyult termékek a feltüntetettől eltérő hatóanyagot, vagy a feltüntetettől eltérő mennyiségű hatóanyagot tartalmaztak.
A vizsgált gyógyszermintákban azonosított hatóanyagok 67 %-a szexuális zavarok kezelésére alkalmazott, 26 %-a fogyasztó hatású, 7 % -a pedig anabolikus szteroid volt.
A laboratórium eredményei alapján a GYEMSZI OGYI az illegális weboldalak üzemeltetői ellen feljelentést tesz az eljárás lefolytatására hatáskörrel rendelkező szervnél és kezdeményezi az illegális weboldalak eltávolítását is.
A PANGEA VII elnevezésű akciót az INTERPOL koordinálta a Vám Világszervezettel (WCO), a Permanent Forum on International Pharmaceutical Crime (PFIPC) szervezetével, az európai gyógyszerhatóságokat tömörítő Heads of Medicines Agencies Working Group of Enforcement Officers (WGEO) munkacsoporttal, a Pharmaceutical Security Institute-tal (PSI), valamint az Eurpollal együttműködve, a megvalósulást továbbá a Center for Safe Internet Pharmacies (CSIP), a G2 Web Services, a LegitScript, a MasterCard, a Microsoft, a PayPal és a Visa támogatta.
Amit a gyógyszervásárlásról tudni kell:
- Csak biztonságos forrásból vásároljon!
- A hazai gyógyszertárak ellenőrzött úton, zárt rendszeren keresztül szerzik be készleteiket, így a gyógyszertárakban vásárolt gyógyszerek minősége garantált.
- Ne vásároljon bizonytalan eredetű gyógyszert, se utcán, se piacon! Az ilyen helyeken történő gyógyszer-értékesítés illegális, az ott kapható készítmények összetétele, származása, hatása kétes és veszélyes egészségére!
- Gyógyszert az internetről csak engedéllyel rendelkező patikától vásároljon!
- Magyarországon kizárólag működő gyógyszertár üzemeltethet gyógyszert értékesítő weboldalt. Minden, az interneten legálisan gyógyszert értékesítő patikát nyilvántart az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat Országos Tisztifőorvosi Hivatal (ÁNTSZ OTH), nézze meg, az Ön által választott patika szerepel-e az adatbázisban!
- Soha ne dőljön be az e-mail fiókjába érkező gyógyszert kínáló spam üzeneteknek! Ezeket nem legális értékesítők terjesztik és minden bizonnyal hamis készítményt árulnak!
- Vényköteles gyógyszert soha ne vásároljon az interneten!
- Magyarországon tilos vényköteles gyógyszert az interneten árulni, ezért ha ilyennel találkozik, az szinte biztos, hogy hamis és veszélyezteti az egészségét!
- Kerülje a külföldi weboldalakat!
- A külföldi internetes gyógyszertárak 96%-a illegális! Az ott kínált készítmények bizonytalan forrásból származnak, és legtöbbjük nem tartalmazza a feltüntetett hatóanyagot, sőt, mérgező összetevőik lehetnek!
- Ha az Európai Unió területéről rendelne gyógyszert, tartsa szem előtt, hogy a nem magyarországi webpatika is csak vény nélkül kiadható, magyar nyelvű tájékoztatóval ellátott gyógyszert értékesíthet magyar vevőknek.
- Gyanús készítményt ne vegyen be!
- Ha bármi gyanúsat, szokatlant észlel a gyógyszer csomagolásán, küllemén, ízén, ne vegye be, ne nyelje le! Kérjen tanácsot gyógyszerészétől, alkalmazhatja-e a gyógyszert, vagy a GYEMSZI OGYI gyógyszeradatbázisában ellenőrizze a készítményt.
Itt minden Magyarországon forgalmazott gyógyszer fent van, vesse össze saját készítménye fotóit az adatbázisban láthatóakkal!
Magyarországon a gyógyszerek forgalomba hozatali engedélyét a csomagoláson OGYI-T vagy EU szám jelzi. A készítmények alkalmazása előtt ellenőrizze ezek meglétét.