Autó
Hogyan válasszunk gyerekülést?
2013. szeptember 25.,
Which?/Faludi Linda
A megfelelő ülés kiválasztásakor mindenekelőtt a gyerek korát, magasságát és egészségi állapotát kell figyelembe venni. Ezután következhet az üléstípus kiválasztása, majd a próba. A Which? brit fogyasztóvédelmi magazin összegyűjtötte a gyerekülés vásárlásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
A lap szakértőinek tanácsait mindenképpen érdemes követni, hiszen ezen akár a baba testi épsége is múlhat baleset esetén.
A csecsemőket az első időszakban mindenképpen hátrafelé néző ülésben kell utaztatni. Ezek között akad olyan verzió, amelyet babakocsivá lehet alakítani, de kizárólag az autóba alkalmas változatot is lehet kapni. A lényeg, hogy mindenképpen az autó ülése felé nézzen egészen addig, amíg a gyerek el nem éri a 9 kilogrammos testsúlyt.
A Which? szakértőinek ajánlása:
A legbiztonságosabb, ha 13 kilós súlyig, illetve 15 hónapos korig hátranéző ülésben utaztatjuk a babát. Ha valaki túl korán vált előre néző ülésre, azzal súlyos nyak- és fejsérüléseket kockáztat egy potenciális baleset során.
Az ülés kiválasztásakor fontos szempont a rögzítés módja. A 2000-es években gyártott autók többsége már rendelkezik az úgy nevezett isofix rögzítőrendszerrel. Ezeknek a speciális csatlakozóknak a segítségével közvetlenül a karosszériához rögzíthető az ülés. Így nem kell bajlódni a biztonsági övekkel, a hibalehetőségek gyakorlatilag ki vannak zárva.
Semmiképp nem érdemes használt gyerekülést venni: ezek egyrészt biztonsági szempontból elavultak lehetnek, másrészt előfordulhat, hogy már deformálódtak egy ütközés során és nem nyújtanak megfelelő védelmet.
Mielőtt a vásárolni indulunk, célszerű összegyűjteni azoknak az autóknak a listáját, amelyekben a gyereket utaztathatjuk, hiszen előfordulhat, hogy ugyanazt az ülést például a rokonok kocsijában is használni kell. A gyerekülések autókompatibilitásáról tájékoztatnak a kereskedők, a gyártók weboldalán pedig részletes leírást találhatunk a használatról és a beszerelés módjáról. Ha van rá lehetőség, érdemes megbeszélni egy időpontot az üzlettel arra, hogy még a vásárlás előtt az autóba próbálhassuk az ülést.
Biztonsági tippek
- Soha ne tegyünk hátranéző gyerekülést aktv légzsák elé
- Előrenéző gyerekülés esetén a lehető legmesszebbre toljuk hátra az autóülést
- Ha biztonsági övvel rögzítendő ülést veszünk, mindig alkalmazzuk a hárompontos rögzítést – ha csak egy keresztbevetett öv fogja a gyerekülést, baleset esetén felborulhat
- Az ülés beállításánál vegyük figyelembe az oldalsó légzsákokat is: a rögzítőpántok nem takarhatják a légzsák helyét.
- A fejtámláknak nem szabad hozzáérniük a gyereküléshez. Ha a fejtámla nem vehető le vagy nem állítható át, másik ülést kell választani. Nem szabad azt gondolni, hogy a gyerekülés bepréselése a fejtámla alá extra biztonságot ad, a gyerekülésnek ugyanis balesetkor előre kell csúsznia, hogy végig megfelelő fejtámaszt nyújtson.