Élelmiszer
Nem kell többé nagyító a címkékhez!
Új EU szabályozás 2014-től
2013. november 5.,
eufic/FL
Minőségmegőrzés, fogyaszthatóság, eltarthatóság – sokszor nehéz megtalálni a termékek címkéin a szükséges információkat arról, meddig fogyaszthatjuk biztonságosan az adott élelmiszert. 2014 végén életbe lép egy új EU-szabályozás, amely kimondja, hogy a minőségmegőrzésre vonatkozó adatokat egyértelműen és jól láthatóan kell feltüntetni minden árun. Az új rendelet finomítja a fagyasztott húsokra vonatkozó szabályozást is.
2014. decemberében egy új rendelet fogja felváltani a jelenleg érvényes uniós irányelvet, és kimondja, hogy az olyan információkat, mint a minőség megőrzési idő vagy a fogyaszthatósági dátum, szembetűnő, jól olvasható és eltávolíthatatlan formában kell feltüntetni a termék csomagolásán.
Fagyasztott húsok, húskészítmények és feldolgozatlan halászati termékek esetében a rendelet a lefagyasztás dátumának, vagy az első lefagyasztás időpontjának feltüntetését is előírja, ez utóbbit azokban az esetekben, mikor a terméket egynél többször lefagyasztották, pl. nagyobb darab húsokat/halakat kisebb adagokra vágják az értékesítéshez. A rendelet szerint a fogyaszthatósági dátum után az élelmiszer már nem tekinthető biztonságosan fogyaszthatónak.
Hogyan jelölik az élelmiszereken az eltarthatósági időt?
Az eltarthatósági időt az élelmiszercímkén a minőség megőrzési dátum vagy a felhasználhatósági dátum jelzi.
- A minőség megőrzési idő azt az időtartamot fejezi ki, ameddig az élelmiszertől megalapozottan elvárható, hogy megtartsa legjobb minőségét pl. ízét. Minőség megőrzési dátummal bíró élelmiszerek közé tartoznak például a konzervek, a szárított és a fagyasztott élelmiszerek.
- A felhasználhatósági idő az az időtartam, ameddig az élelmiszertől megalapozottan elvárható, hogy biztonságosan fogyasztható marad, ha meghatározott tárolási körülmények között tartották. Következésképpen, ezek az élelmiszerek ételmérgezési kockázatot jelenthetnek, ha a felhasználhatósági dátum után kerülnek elfogyasztásra. A felhasználhatósági dátummal bíró élelmiszerek közé tartoznak például a fagyasztott tejtermékek, főtt/sült húsok és a kész saláták.
Hogyan határozzák meg az eltarthatósági időt?
Az élelmiszergyártók felelőssége, hogy meghatározzák az eltarthatósági időt és annak megfelelően címkézzék termékeiket. Ez magában foglalja a tárolási feltételeket, melyek az adott eltarthatósági idő megvalósításához szükségesek, pl. “felbontás után hűtve tárolandó”.
Mi az eltarthatósági idő gyakorlati jelentősége a fogyasztók számára?
Az eltarthatósági idő célja, hogy segítse a fogyasztókat az élelmiszerek biztonságos és körültekintő felhasználásában. Az élelmiszerek eltarthatósági ideje csak akkor tekinthető érvényesnek, ha a megvásárolt termék bontatlan és sértetlen. A fogyasztóknak mindig követniük kell a gyártók tárolásra vonatkozó útmutatásait, különösen a hőmérséklettel és a termék felbontás utáni felhasználásával kapcsolatban. A fogyasztóknak ajánlatos vásárláskor is figyelembe venni az eltarthatósági időt. Például, a fogyaszthatósági dátummal ellátott élelmiszerekkel ellentétben, számos minőség megőrzési idővel ellátott élelmiszer biztonságosan fogyasztható akkor is, ha ez a dátum már elmúlt.