Életmód
A tüdőgyógyász sem rajong az e-cigiért
2012. március 13.,
Schäffer Dániel
A NEFMI Egészségügyért Felelős Államtitkársága közleményben tudatta, hogy az elektromos cigaretták egészségre gyakorolt hatása számos kockázatot hordoz, és a legújabb vizsgálatok az egészségre ismerten káros anyagokat mutattak ki az összetevőik között. De mi a véleménye a legújabb csodamódszerről a tüdőgyógyászoknak?
A NEFMI szerint a cigaretták legfőbb kockázatát az jelenti, hogy már egy patronjuk is halálos mennyiségű nikotint tartalmazhat. A jelenleg boltokban-aluljárókban kapható termékek minősége és megbízhatósága az esetek többségében nem garantált, így a fogyasztó egy nem megfelelően működő e-cigaretta esetében nem tudhatja pontosan, hogy mennyi nikotint visz be a szervezetébe, vagy milyen egyéb az eszközzel kapcsolatos, testi épséget veszélyeztető (például robbanással járó) technikai probléma merülhet fel.
A közleménnyel Dr. Kovács Gábor a Korányi Intézet osztályvezető főorvosa, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság (MTT) elnöke egyetért. A társaság elsődlegesen azt javasolja, hogy a leszokás megkezdésekor forduljunk háziorvosunkhoz, vagy egy dohányzás-leszokást segítő szervezethez. A MTT használatra javasolja a nikotinos tapaszt, a rágógumit, vagy a szopogató tablettát. Ezzel a módszerrel minden ötödik leszokási kísérlet lehet tartósan sikeres.
A nikotin olyan farmakológiai anyag, amelyre a gyógyszerszabályozás vonatkozik. E szerint az e-cigarettának keresztül kellene mennie a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó hatósági eljáráson, alkalmazásuk pedig a dohányzásról történő leszokás részeként az orvos vagy gyógyszerész tanácsa alapján/felügyelete mellett történhet.
Az e-cigikkel kapcsolatban március elsejétől a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) is vizsgálatot indított. A laboratóriumban a hatóság azt vizsgálja, hogy a cigarettákhoz tartozó akkumulátortöltők megfelelnek-e az érintésvédelmi követelményeknek, hogy rendeltetésszerű használatuk során nem jelentenek-e kockázatot.
Az e-cigit alternatív nikotinpótló eszközként reklámozzák, olyan termékként, amely segítséget nyújt a leszokásban – azonban ez egyáltalán nem garantált. Az NFH így a termék tartozékainak vizsgálata mellett ellenőrzi az e-cigaretták forgalmazóinak reklámtevékenységét is. „Jogszabályt sért az olyan tartalmú reklám, amely az e-cigarettát egészséges termékként hirdeti, illetve amelyik fogyasztása esetén a kockázat hiányára vonatkozó megállapításokat tartalmaz” – közölte a hatóság. A nikotintartalmú elektromos cigaretták forgalomba hozatala és értékesítése a gyógyszerszabályozás megkerülésével jogszabályellenes tevékenység.
A hazai „hivatalos” szigor nem egyedülálló: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is nyilvánvalóvá tette, hogy az elektromos cigarettát nem tekinti a dohányzásról történő leszokás legitim eszközének, hiszen nincs bizonyíték, amely igazolná ezen eszközök biztonságosságát és a leszokást elősegítő hatásosságát.