Élelmiszer
Intézkedéscsomag Európa agrár-élelmiszeripari láncának megerősítésére
Intelligens szabályokkal a nagyobb élelmiszerbiztonságért
2013. május 7.,
Európai Bizottság
Az Európai Bizottság elfogadta a teljes agrár-élelmiszeripari láncra érvényes egészségügyi és biztonsági előírások végrehajtásának megerősítését célzó intézkedéscsomagot. Az élelmiszerbiztonság a fogyasztói bizalom és az élelmiszertermelés fenntarthatóságának alapvetően fontos feltétele.
A csomag egyrészt olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek korszerűbb és átláthatóbb, kifejezetten kockázatalapú megközelítéssel szolgálják az egészség védelmét, másrészt hatékonyabb ellenőrzési eszközöket vezet be az élelmiszerlánc működésének irányt adó szabályok megfelelőbb alkalmazásának biztosítására.
A csomag olyan, mielőbb megoldásra szoruló kérdéseket hivatott rendezni, mint a jogi szabályozás egyszerűsítése és intelligens szabályozás életbe léptetése a lánc szereplőire háruló adminisztratív terhek csökkentése érdekében, valamint a szabályozási környezet átláthatóbbá tétele. A Bizottság különleges figyelmet fordít az intézkedések kkv-kre és mikrovállalkozásokra gyakorolt hatására, akik mentességet kapnak a szabályozás legköltségesebb és legtöbb terhet jelentő elemeinek hatálya alól.
Az élelmiszerláncra vonatkozó jelenlegi uniós jogi keret csaknem 70 jogszabályból áll. A mai reformcsomag ezt öt jogszabályra szűkíti, és vissza fogja szorítani a különböző folyamatok és eljárások során a mezőgazdasági termelők, állattenyésztők és élelmiszer-ipari vállalkozók (termelők, feldolgozók és forgalmazók) mindennapi munkáját jelenleg megnehezítő bürokráciát.
Tonio Borg, egészségügyi és fogyasztópolitikai biztos így nyilatkozott: „Az agrár-élelmiszeripar az EU második legnagyobb gazdasági szektora, amely több mint 48 millió embernek biztosít munkát, és értéke megközelítőleg 750 milliárd EUR évente. Európa büszkélkedik a világ legmagasabb színvonalú élelmiszerbiztonsági előírásaival. A közelmúlt lóhúsbotránya ugyanakkor jól példázza, hogy – bár nem merült fel egészségügyi kockázat – van még mit javítani e területen. A mostani reformcsomag elfogadására a megfelelő pillanatban került sor: ez jelzi ugyanis, hogy a rendszer igenis képes reagálni a kihívásokra és tanulni a korábbi tapasztalatokból. Röviden, a csomag intelligens szabályokkal kíván javítani az élelmiszerbiztonságon.”
A vállalkozások az egyszerűbb, tudományosan megalapozott és kockázatalapú szabályozás előnyeit élvezhetik majd, amelynek köszönhetően csökkennek az adminisztratív terhek, továbbá hatékonyabb eljárásokkal és eszközökkel sikerülhet finanszírozni és javítani az állatbetegségek és a növénykártevők ellenőrzését és felszámolását. A fogyasztók az élelmiszerlánc egészét lefedő, hatékonyabb és átláthatóbb ellenőrzés révén biztonságosabb termékeket vásárolhatnak.
A javaslat fő elemei
- A Bizottság felismerte, hogy a javítani kell a tagállami hatóságok által az uniós jogszabályoknak való megfelelés helyszíni értékeléséhez (ellenőrzések, vizsgálatok és tesztek elvégzéséhez) jelenleg igénybe vehető eszközökön.
- Az elmúlt időszak élelmiszerbotrányai ismét rávilágítottak arra, hogy az eddiginél hatékonyabb fellépésre van szükség a végrehajtó hatóságok részéről a fogyasztók és a becsületes élelmiszer-ipari szereplők védelme érdekében, legyen szó bármely (akár gazdasági értelemben vett), az élelmiszerlánc különböző szakaszain érvényes szabályok megsértéséből adódó kockázatról.
- Az új szabályok a kockázatalapú megközelítést követik, ennek megfelelően pedig lehetőséget biztosítanak a hatóságok számára, hogy erőforrásaikat a legsürgősebb kérdések rendezésére összpontosítsák.
- A jelenlegi, díjfizetésen alapuló rendszer alkalmazási területét ki fogják terjeszteni a lánc többi olyan szektorára is, amelyek jelenleg nem járulnak hozzá anyagilag a teljes élelmiszerláncot lefedő, fenntartható ellenőrzések hatékony végrehajtásához.
- A mikrovállakozások – versenyképességük megőrzése érdekében – mentességet kapnak e díjfizetés alól, a kötelező ellenőrzések azonban rájuk nézve is érvényesek lesznek.
- A tagállamokat arra is felkérik majd, hogy a csalást kiszűrő vizsgálatokat tegyék nemzeti ellenőrzési terveik integráns részévé és biztosítsák, hogy a csalás esetén fizetendő bírság összege valóban visszatartó erejű legyen.
További információk: