Élelmiszer
Az adaginformációk az élelmiszercímkéken
2013. május 21.,
eufic/SV
Az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) felmérést készített az élelmiszercímkéken található adaginformációk fogyasztói felhasználásáról, amelyben több mint 13000, 18-65 éves, 6 különböző európai országban, nevezetesen, Németországban, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban, Lengyelországban és Svédországban élő fogyasztót kérdeztek.
Az európai fogyasztók csupán egyharmada használja az adaginformációkat, és mintegy 40% bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy az ajánlott adagméretek miként kerültek megállapításra.
A válaszadók egyharmada számolt be arról, hogy rendszeresen megnézi az adaginformációkat az ételek és az italok címkéin, ám sokkal gyakrabban használták az árra és felhasználhatóságra vonatkozó információkat (90%-uk gyakran vagy mindig ezeket nézte). Érdekes módon, a fogyasztók 23%-nak nem volt tudomása arról, hogyan állapították meg az adagnagyságokat, különösen az Egyesült Királyságban, ahol 44%-uk nem tudta.
Azonban a fogyasztók arról is beszámoltak, hogy segítette őket az adag tápanyagtartalmának könnyebb megállapításában, mikor az adagra vonatkozó információt a 100 grammra/100 milliliterre vonatkozó mellett tüntették fel a csomagoláson.
Ezek fontos eredmények, és egyértelműen bizonyítják a fogyasztók oktatásának lehetőségét az adaginformációk fontosságáról. Habár, továbbra is kihívást jelent a fogyasztók ezen információ felhasználására és alkalmazására való ösztönzése. Ez különösen nehéz lehet az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státuszú csoportoknál.
Az adagellenőrzés továbbra is kulcsfontosságú tényező marad bizonyos ételek és italok túlfogyasztásánál, ám az élelmiszercímkék adagra vonatkozó információinak fontosságát egészen a közelmúltig figyelmen kívül hagyták a szabályozásokban.
A fogyasztók nehezen fogadják el a kisebb adagokat. Tekintetbe véve az elhízással kapcsolatos európai aggodalmakat, és a bizonyítékokat, hogy az energiadús élelmiszerek adagnagysága folyamatosan nő, az adagszabályozási célkitűzés fontos népegészségügyi probléma marad.
Főbb megállapítások
- Bizonyos élelmiszerek adagnagysága idővel nő. Ez hatással lehet az adagszabályozásra, az energiabevitelre és az elhízás kockázatára.
- Egyéni szinten számos tényező befolyásolja az adagszabályozást, mint pl. az étvágy, az ár, az éhség, az étellel kapcsolatos elképzelések, társaság jelenléte étkezésnél és az élelmiszer zsírtartalma.
- Az adagnagyság-információ segítheti a fogyasztókat a táplálkozási információk hatékonyabb értelmezésében, ám túl kevés fogyasztó használja rendszeresen az adaginformációkat.
- Bár a fogyasztók azt állítják, hogy többet szeretnének tudni az adaginformációról és több segítséget szeretnének az élelmiszerbevitel ellenőrzéséhez, a gyakorlatban ellenállás mutatkozik az árképzési stratégiákkal és az adagmanipulációval szemben. Jelenleg korlátozottak a bizonyítékok arra nézve, hogy az adagnagyságot érintő beavatkozások mennyire hasznosak.
- Segíthet az adaginformációk európai és az élelmiszereken történő harmonizációja.
- További munka szükséges annak meghatározásához, hogy vajon az olyan tényezők, mint a társadalmi-gazdasági helyzet és a kultúra befolyásolják-e az adaginformációk felhasználását és/vagy megértését.
Energia-egyensúly kalkulátor
Az energia-egyensúly kalkulátor mindössze néhány alapadat megadásával kiszámítja az Ön testtömegindexét (BMI) és napi energiaigényét, valamint meghatározza, hogy fennáll-e Önnél bizonyos betegségek kialakulásának kockázata.