Életmód
Hogyan védjük bőrünket a naptól?
Tanácsok a napvédőszerek helyes használatához
2013. június 24.,
privatbankar.hu/SV
Megindult a strandszezon, elkezdődött a szünidő, a nagy melegben és erős UV sugárzásban (különösen vízpartokon) nagyon hamar leéghetünk. Nem mindegy, hogy milyen fajta naptejet vásárolunk, és abból alkalmanként mennyit használunk. Kortól és bőrtípustól függetlenül nagyon figyelnünk kell bőrünk védelmére.
Napvédőszerek csoportosítása
Működési mechanizmusuk szerint a napvédőszerek két csoportba sorolhatók: kémiai és fizikai védőszerek. A vegyi szűrők az UV-sugarak elnyelésével fejtik ki hatásukat és további csoportokba sorolhatóak annak megfelelően, hogy mely sugarak elnyelésére képesek: UV-A, UV-B, vagy mindkettő - mondja Zubek Krisztina, a Dermatica bőrgyógyásza.
A fizikai szűrők az UV-sugarak visszaverésével, vagy szétszórásával fejtik ki hatásukat. A vegyi tartalmú védőszerek gyakran több összetevő kombinációját tartalmazzák, hogy megfelelő védelmet nyújtsanak mindkét sugárzás ellen. A fizikai szűrők egyaránt hatásosak mind az UV-A és UV-B elleni védelemben. Két legismertebb fajtája a titán-dioxid és a cink-oxid. A bőrgyógyász szerint ezek a hatóanyagok ideális védelmet képesek kialakítani, mivel vegyileg közömbösek, biztonságosak és minden fajta UV-sugárzás ellen széleskörű védelmet biztosítanak.
A bőrgyógyász szerint az adott napvédő hatékonysága attól függ, milyen gyakorisággal és hogyan vittük fel a bőrre. Függ attól, hogy az adott személy mennyire izzad, illetve attól, hogy mennyit tartózkodunk vízben, miután bekentük magunkat.
Fontos tudni:
- Használjunk egy jó, széles spektrumú, legalább 30-as faktorszámú (SPF), benzophenone vegyi és fizikai védelmet egyaránt biztosító napvédő terméket.
- Bőségesen kenjük be magunkat naptejjel, minden olyan helyen, ahol érheti a bőrünket a nap, így az összefüggő filmréteggel biztosíthatunk védelmet a káros sugarak ellen.
- Célszerű már a napozás előtt fél órával bekenni magunkat, majd mielőtt kifekszünk a napra, ismét. Erre azért van szükség, mert körülbelül 20-30 perc alatt felszívódik a napkrém, és mivel könnyedén ledörzsölhető, így tudunk egyenletes fedést biztosítani a bőrünkön.
- Amennyiben órákat töltünk a napon, fontos kétóránként ismét bekenni magunkat.
- Úszás, erős izzadás, vagy törölközőhasználat után azonnal meg kell ismételni a krémezést. Akkor is, ha időközben ruhát vettünk fel, mert az ledörzsölhette a krémet, vagy a tejet. Ezekben az esetekben akkor is célszerű megismételni, ha a napvédő vízálló.
- A rovarriasztók csökkentik a napvédők hatását, így, amennyiben egyszerre alkalmazzuk mindkettőt, használjuk magasabb faktorszámú krémet.
- Az alkoholtartalmú testápolók, spray-k, vagy gélek zsírosabb, szőrrel jobban fedett testrészeken használatosak. A krémek a száraz bőr védelmére a legalkalmasabbak, s a tejes ápolók felvitele a legegyszerűbb. Speciális stifteket alkalmazhatunk az orr, az ajkak és a szem körüli érzékeny területek védelmére.
A tapasztalatok szerint sokan azért égnek le, mert a szükséges mennyiség alig harmadát kenik magukra a napvédőből, ráadásul nem ismétlik meg a krémezést.
A szakorvos szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy minden kozmetikai készítményben az illatanyagok és konzerválószerek is allergiát válthatnak ki, mely reakciót a napsugárzás tovább erősíthet. Az érzékeny, allergiára hajlamos emberek különös odafigyeléssel válasszák ki kozmetikumaikat!
A készítmények kiválasztásakor alapvető követelmény, hogy ne károsítsák a bőrt, ne legyenek toxikusak, fényérzékenyítők és a verejtékkel se lépjenek reakcióba. A bőrgyógyász szerint ezeknek a feltételeknek ma még nem minden készítmény felel meg.
Az okok felderítése összetett feladat, tehát amennyiben a termék elhagyásával és egy más márka választásával sem oldódnak meg problémáink, úgy feltétlenül kérjük bőrgyógyász szakorvos segítségét.
A szakember azt javasolja, hogy amennyiben új terméket próbálunk ki, akkor előtte mindig egy kis bőrfelületen teszteljük.