Szolgáltatás
Egységes mértékegység az energiaszámlákon
Összehasonlítható lesz a gáz- és az áramfogyasztás
2102. június 27.,
IP Systems
A jövőben nem csak a villanyszámlán szerepel majd a fogyasztás kWh-ban, hanem a gázszámlákon is. A 2014 októberében életbe lépő új uniós szabályozás hatására könnyebben össze lehet majd hasonlítani a gáz- és áramfogyasztást.
Jelenleg az Európai Unió országaiban különböző mértékegységek alapján számolják a földgáz – és az abból származó energia – mennyiségét. A tagállamok számára azonban az országok közötti kereskedelem megkönnyítésére az uniós döntéshozók várhatóan legkorábban 2014 októberétől kötelezővé teszik a kWh használatát.
„A térségben különböző mértékegységeket használnak a gázfogyasztás mérésére. A mértékegységek közti átváltások sok problémát okoznak, csak a tizedestörtek kerekítésén százmilliók múlhatnak egy nagykereskedő esetében. Ezért, bár a szabályozás nem írja elő, hogy az országon belül is kWh-ban számoljuk el a gázfogyasztást, mindenképpen célszerű átállni” – magyarázta Füzi Ákos, az energiapiaci szereplők számára informatikai rendszereket fejlesztő IP Systems ügyvezetője.
Mibe kerül ez nekünk?
„Szó sincs arról, hogy le kellene cserélni az összes gázórát, azok továbbra is m3-ben mérik majd a gázfogyasztást. Pusztán annyi történik, hogy a számlákon már nem MJ-ban kapjuk meg a fűtőértékkel felszorzott fogyasztásunkat, hanem kWh-ban” – tette hozzá az IP Systems szakembere.
Az átállás tehát a lakossági és egyéb fogyasztók számára nem jelent további költségeket, ugyanakkor könnyebben összehasonlíthatóvá válik a gáz- és áramfogyasztás. Így például a lakossági fogyasztók egyszerűbben dönthetnek arról, hogy milyen fűtési rendszert használjanak, hogyan melegítsék a fürdővizet, vagy mivel főzzenek.
A vállalatok energiagazdálkodása is egyszerűbbé válik. Az energiahatékonyság kérdése az üzemekben is jól nyomon követhető lesz, nem kell a költségadatokat árfolyamhatástól tisztítva visszakonvertálni ahhoz, hogy a két energianem technológiáját összehasonlítsák.
„Remélhetően az államigazgatásban is pozitív hatása lesz az átállásnak, és az energiahatékonysági pályázatok rendszere is egyszerűsödni fog. Azzal, hogy egy épület energiafelhasználását egy dimenzióban lehet mérni, annak változása is könnyen kimutatható, ellenőrizhető és jutalmazható lesz – mondta Füzi Ákos. – Előremutató lenne, ha az állam valamiképpen honorálná azokat a háztartásokat, amelyek az 1 négyzetméterre vetített energia-felhasználásukat számlákkal igazolva képesek tartósan csökkenteni.”