Tudta ezt?
Mosószerek vizsgálata – sót kapunk helyette?
2014. január 28.,
NFH/SV
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma az elmúlt évben 20-féle mosószer vizsgálatát végezte el, melyek között egyaránt szerepelt mosópor, mosószer és mosókrém termék. A vizsgálat fő célja az volt, hogy egyrészt ellenőrizzék a mosó- és tisztítószerekre vonatkozó uniós rendelet címkézési követelményeinek betartását, valamint a vonatkozó uniós szabályozás szerint előírt foszfát tartalom felső határértékét.
A vizsgálati eredmények alapján megállapítható, hogy valamennyi vizsgált termék kielégítette a foszfor-tartalomra előírt felső határértékkel kapcsolatos követelményeket.
Az Európai Bizottság ugyanis a korlátozni kívánja a háztartási mosószerekben található foszfátok és más foszforvegyületek koncentrációját környezetvédelmi terhelés csökkentése érdekében.
A laboratórium vizsgálta még a mosószerek más egyéb összetevőit is. A vizsgálat megállapította, hogy 3-féle termék a jelölt értékeknél kevesebb összes felületaktív-anyagot (vagyis hatóanyagot) tartalmazott.
Szúrópróbaszerűen ellenőrizték néhány termék sótartalmát is. A mosószerek sótartalmára nincs szabályozás, azonban a só a mosószer jobb mosási hatékonyságát lényegesen nem befolyásolja, viszont a töltési tömegét jelentősen megnöveli.
A vizsgálat 4-féle terméknél mért 50%-os, vagy azt meghaladó sótartalom mennyiséget, amely nem szolgálja a vásárlók érdekeit. Éppen a fenti okokból kifolyólag is tanácsolható a fogyasztóknak, hogy vásárlás előtt minden esetben tájékozódjanak a mosószer címkéjén feltüntetett összetevőkről, és amennyiben egy termék kis csomagolás mellett aránytalanul nagy súlyt mutat, inkább ne vásároljuk meg, mivel valószínűleg aránytalanul sok sót tartalmaz.