Kitekintő
Egészségkárosodást okoz az éjszakai munka
40 százalékkal nőhet a stroke és a szívroham esélye
2014. január 22.,
Faludi Linda
Mindenki megtapasztalhatja, milyen rosszullétet okozhat, ha kizökken a bioritmusából éjszakai munka vagy időzónákon átívelő repülőút miatt. Most már azt is tudjuk, hogy miért. A University of Surrey alváskutató laboratóriumának munkatársai különleges kísérlettel igazolták: az éjszakai műszakos munka és a jetlag mérhető károkat okoz a szervezetben.
Az emberi szervezetben működnek úgy nevezett időzített gének, amelyek a bioritmusunknak megfelelő jeleket küldenek. Ha kizökkenünk a természetes alvás-ébrenlét ciklusból, ezeknek a géneknek a 97 százaléka nem „kapcsol be” időben.
A Surrey-i Egyetem kutatói huszonkét önkéntest vontak be kísérletükbe, akik a következő napokban természetes fény nélkül, 28 óráig tartó mesterséges nappalokat vészeltek át. Alvási ciklusukat minden nap négy órával tolták el, a kísérlet végére a normálisnál 12 órával később,
nappal kellett aludniuk.
A kísérlet végeztével a kutatók vérmintákat gyűjtöttek a résztvevőktől és elemezték azok tartalmát. A Business Insider tudósítása szerint az eredmények megmutatták: szinten minden, napszakhoz kötött gén abnormálisan működött, gyengítve az immunrendszert.
Ezzel tudományos magyarázatot kaptunk arra, miért nőhet akár 40 százalékkal a szívroham és a stroke esélye azoknál, akik rendszertelenül, vagy gyakran éjszakai műszakban dolgoznak.