Elektronika
Rossz minőségű tintapatronok
2013. január 17.,
MTI/MATUSZ
A Magyar Tintapatron és Tonerkazetta Újrahasznosítók Szövetsége (MATUSZ) a nyomtató kellékanyagok hazai piacán folyó tisztességtelen verseny miatt kért segítséget az Európai Tonerkazetta és Tintapatron Újragyártók Szövetségétől.
A szervezet közleményében kiemeli, hogy az illegális importáruk nemzetközi szabadalmakat sértenek, környezetszennyezők, forgalmazásuk jogi következményekkel járhat, és hosszú távon munkahelyek megszűnéséhez vezethet Magyarországon.
A szövetség szerint a többnyire silány minőségű klón tintapatronokkal és tonerkazettákkal kereskedők nincsenek tisztában azzal, hogy az általuk vásárolt és később forgalomba hozott termékek legtöbbször utángyártott klónok, amelyek az eredetinek csupán másolatai, és forgalmazásuk törvénybe ütköző lehet. Ez nem mentesíti őket a büntetőjogi felelősség alól, szabadalmi kártérítési kötelezettséget, illetve akár börtönbüntetést is kaphatnak érte.
Bár egészen a közelmúltig maguk a nyomtatógyártók sem érvényesítették kellő aktivitással szabadalmi jogaikat bizonyos piacokon, ez a helyzet mára megváltozott. Az utóbbi hónapokban számos európai forgalmazónak kellett a klónok forgalmazásából eredő jogi következményekkel szembenéznie.
Tonerkazetta kapacitás szabványok
Jelenleg 3 szabvány létezik a (monokróm) tonerkazetta kapacitás mérésre. Bár a mérési módszerek eltérnek, mindegyik jó becslést ad a kazetta kapacitásáról, gyakorlatilag bármelyik elfogadható eredményt nyújt.
- ISO 19752
- STMC
- DIN 33870 (előkészületben az új változat)
A szabványok által megadott kapacitás adatok minden esetben csak az adott fedettség (általában 5%) esetén igazak, ha többet nyomtatunk egy lapra, akkor nő fedettség és több festék is fogy, tehát hamarabb ki is fogy a kazetta.
A legtöbb kazetta gyártó (nyomtató gyártók, és kazetta újragyártók is) egyetértenek abban, hogy a fogyasztó érdeke, hogy a tonerkazetta kapacitás mérése valamilyen szabvány alapján történjen.
A szabványnak való megfelelőség a hozzá tartozó logóról könnyen ellenőrizhető. A tanúsított cégeket az INTERNATIONAL IMAGING TECHNOLOGY COUNCIL nyílvántartja és ellenőrzi, így a logóval visszaélés nem lehetséges. Az adatbázis nyílvánosan ellenőrizhető:
http://www.i-itc.org/stmcompanies.htm