Élelmiszer
Konzultáció a biogazdálkodásról
Hogyan lehet a legjobban ösztönözni a biogazdálkodást Európában?
2013. január 18.,
Európai Bizottság
Jelenleg az Unióban vásárolt élelmiszereknek mintegy 2%-a rendelkezik ökológiai tanúsítással, és 200 ezer gazdaság (az összes termelőüzemnek a 2%-a) folytat biogazdálkodást.
A Bizottság most azt tanulmányozza, miképp lehetne tovább javítani a biogazdálkodásra vonatkozó uniós előírásokat, és hogyan lehetne még jobban fellendíteni a keresletet.
EU-szerte szigorú uniós szabályokvonatkoznak a bioélelmiszerekre, ami azt hivatott szolgálni, hogy a fogyasztók bizalommal vásárolják ezeket a termékeket. A szabályozás elő kívánja segíteni az európai biogazdaságok térnyerését, mivel azok munkájuk során gondot viselnek a környezetre, megőrzik a biológiai sokféleséget és kíméletesen bánnak az állatokkal.
A folyamat részeként Az Európai Bizottság kikéri polgárai véleményét a következőkről:
- hogyan lehetne egyszerűsíteni a szabályokat úgy, hogy ez ne menjen az előírások színvonalának rovására;
- hogyan lehet gondoskodni arról, hogy – a szabályok által tiltott – géntechnológiával módosított szervezetek véletlenül se kerüljenek be a bio-élelmiszerláncba;
- népszerűsíti-e az ökotermékeket a címkézés (különösen az európai logó, melyet immár minden olyan bioterméken fel kell tüntetni, amelyet az EU-ban állítottak elő);
- kell-e aktualizálnia a Bizottságnak az ökológiai gazdálkodásról szóló2004-es cselekvési tervét;
- szükség van-e a csalások megelőzését szolgáló ellenőrzések szigorítására;
- hogyan lehet orvosolni a hatályos behozatali szabályok hiányosságait.
Az online konzultáció 2013. április 10-ig tart. A Bizottság a beérkezett válaszok és észrevételek birtokában hozza majd meg a döntést arról, milyen lépéseket érdemes tennie a következőkben. A Bizottság 2013 végén tervezi előterjeszteni a szabályozás módosítására irányuló javaslatait.
Jelenleg az élelmiszereket csak akkor lehet biotermékként forgalmazni, ha azok mezőgazdasági eredetű összetevői legalább 95%-ban biogazdálkodásból származnak. Az ökológiai termelés előtérbe helyezi a környezetvédelmet és az állatjólétet. A gazdálkodóknak ahhoz, hogy tevékenységük ökológiai termelésnek minősüljön, kerülniük vagy drasztikusan csökkenteniük kell a szintetikus vegyszerek, például a műtrágyák, rovarirtók, adalékanyagok és gyógyászati készítmények használatát.
Azok az importált élelmiszerek, melyeket a származási országban biotermékként forgalmaznak, csak akkor minősíthetők az Unióban biotermékeknek, ha a termelő ország biogazdálkodásra vonatkozó szabályait és tanúsító szerveit az EU a saját normáival egyenértékűnek, illetve saját normáinak megfelelőnek ismeri el.
Az uniós ökológiai logón a gyártóknak fel kell tüntetniük a tanúsítást végző szerv nyilvántartási számát és a bioélelmiszer előállításának utolsó láncszemét jelentő termelő, gyártó, feldolgozó vagy forgalmazó nevét is. Az uniós logó kiegészítéseképpen nemzeti tanúsítási rendszerek védjegyeit is el lehet helyezni a terméken.