Hasznos tippek
Lakásbiztosítás: takarékossági tippek
2014. február 5.,
Faludi Linda
A lakásbiztosítások fontossága vitathatatlan, de legalább ilyen fontos, hogy időről időre átvizsgáljuk a biztosítási feltételeinket. A szerződés módosításával elkerülhetjük az alulbiztosítottságot, sőt, jelentős összegeket takaríthatunk meg.
A lakásbiztosítási szerződések főbb típusai:
„All risk” jellegű biztosítás:
„Per risk” jellegű biztosítás:
Az első teendő a fedezet felülvizsgálata: nézzünk utána, hogy a szerződésben meghatározott lakásbiztosítási fedezet megfelel-e az ingatlan jelenlegi értékének. Ha az adott területen emelkedtek az ingatlanárak, vagy ha felújításokat végeztünk az ingatlanon, növekedhet az érték, ha a szerződés nem követi le ezeket a változásokat, alulbiztosítottak lehetünk.
Ha az elektromos hálózatot, a nyílásszárókat vagy a biztonságot érintő felújításokat tervezünk, célszerű a vásárlás előtt felkeresni a biztosítót és érdeklődni arról, hogy az adott biztonsági zár, riasztó, stb. megfelel-e a követelményeknek és ha igen, mekkora kedvezmény érhető el az alkalmazásával. A füstriasztók, biztonsági ajtózárak és vízszivárgás-jelzők szinte biztosan lakásbiztosítási kedvezményt érnek.
A biztosítási kalkulátorok segítségével érdemes utánajárni, megéri-e igénybe venni az együttes kötésre vonatkozó kedvezményeket. A biztosítók kínálnak plusz szolgáltatásokat a lakásbiztosításokhoz, ezek megkötése csökkentheti a teljes díjat. Általában kedvezménnyel honorálják azt is, ha más szerződést (pl. casco, kfgb) is kötünk nálunk.
További kedvezményt érhetünk el, ha az elektronikus ügyintézés, illetve az elektronikus számlafizetés mellett döntünk. Szinte biztosan valamilyen kedvezményt kapunk, ha csoportos beszedési megbízást adunk a biztosítónak, ebben az esetben viszont mindenképpen érdemes tisztázni minden részletet (melyik napon emelik le az összeget a számláról, stb.)
Az összköltségeket csökkentheti a vállalt önrész emelése is: a biztosítók mérséklik az árat, ha vállaljuk, hogy a káresemények után nagyobb összeget fizetünk ki „zsebből”, mielőtt megtérítenék a kárunkat. Mivel kárigényt remélhetőleg ritkán jelentünk be, ez a lépés kifizetődő lehet, persze nem árt alaposan megfontolni, mekkora összeget vállalhatunk fel nyugodtan.