Kitekintő
Alzheimer kór – A DDT még mindig szedi áldozatait
2014. február 10.,
Faludi Linda
Az Alzheimer kór jelenleg a hatodik leggyakoribb halálozási ok az Egyesült Államokban. A szakértők számtalan gént azonosítottak, amelyek hajlamosíthatnak a betegségre, a friss kutatások azonban azt mutatják, hogy a környezetszennyezés is komoly szerepet játszhat a kór kialakulásában, különösen a több mint negyven éve betiltott rovarirtó, a DDT.
Bár bizonyos genetikai variációk közrejátszanak a betegség kialakulásában, a tudósok szerint az Alzheimer ilyen mértékű terjedésére nem adhat magyarázatot kizárólag a genetika. A Rutgers University munkatársainak januárban közölt előzetes kutatási eredményei szerint egy több mint negyven éve betiltott rovarirtó, a DDT is szerepet játszhat a betegség kialakulásában. Jason Richardson és csapata hatvan éven felüli, Alzheimer kórral küzdő betegeken végeztek vérvizsgálatot és megállapították: a legtöbb beteg vérében magas a DDT szintje. A legsúlyosabb esetekben a rovarirtó magas koncentrációja és a genetikai gyengeség együttesen fejtette ki hatását.
A Scientific American beszámolója szerint Richardson és kollégái egyelőre nem értik, pontosan hogyan járul hozzá az évtizedek óta betiltott, mérgező rovarirtó a betegség kialakulásához, de feltételezik, hogy a szer elősegíti a kórra jellemző fehérjelerakódások létrejöttét.
Nem csak a DDT a ludas
A friss kutatások szerint a DDT mellett a mezőgazdaságban egyre gyakrabban használt, nitrogén alapú műtrágyák élelmiszerekben lerakódó maradványai is növelik az Alzheimer kór esélyét. A nitriteket és nitrátokat a növényvédelem mellett élelmiszerek tartósítására, színezésére és ízesítésére is használják. Ezek a szerek patkányokkal végzett kísérletekben blokkolták az inzulin receptort, ezzel elősegítve a cukorbetegség és az Alzheimer kialakulását.
Az Alzheimer kialakulását emellett a nagyvárások levegőjében található szennyező anyagok tartós belélegzése is erősítette, csakúgy, mint a passzív dohányzás.