Az utóbbi években a gazdasági válság hatására sem nőttek a fogyasztói panaszok az online kereskedelemben. A trend azonban megfordulni látszik: mind itthon, mind Ausztriában nőtt a csaló webáruházak száma, és ezzel párhuzamosan több a panasz is. Hogyan vásároljunk biztonságosan és kerüljük el az internetes csalókat?
Továbbra is komoly problémát jelentenek az internetes kereskedelemben a csalók, különösen a használt autók és az elektronikus termékek online értékesítése terén. Megjelentek azonban újabb visszaélési módok is, mint például pornó anyagok vásárlása tini hitelkártyával – hívta fel a figyelmet az Európai Online Piactér elektronikus kereskedelemről szóló jelentése. A tanulmányt az OFE keretein belül működött Európai Fogyasztói Központ Magyarország adta ki.
Sok a csaló webáruház A tanulmány az elektronikus kereskedelemmel kapcsolatos fogyasztói jogviták eredményeit foglalja össze pár évre visszamenően, és a megfigyelt trendeket tartalmazza.
A jelentésből kiderül, hogy mindkét évben a német, az angol és a francia web-kereskedők ellen éltek leggyakrabban panasszal a fogyasztók. Ám, meglepő módon, a globális válság hatására az elmúlt években nemhogy nem emelkedett a panaszok száma, inkább csökkent, 2008-ban például csaknem negyedével. Az utóbbi időben azonban a változás számottevő: Ausztriában egy év alatt negyvenszeresére nőtt az internetes bűnözéssel összefüggő feljelentések száma. Az osztrák belügyminisztérium tájékoztatása szerint a legtöbbször csaló internetes áruházak károsítják meg a gyanútlan fogyasztókat.
Szexoldalakat böngésző kiskorúak: felelős-e a kereskedő? Új típusú problémákat vet fel a kiskorúaknak a digitális piacra való belépése is. „A kiskorúak cselekedeteiért azok szülei tartoznak felelősséggel, hiszen a kereskedőktől nem várható el, hogy tudják – vagy felderítsék - hogy az on-line tranzakciók során ki van a fogyasztói oldalon” – mondta el Tokaji Nagy Orsolya, az OFE kommunikációs vezetője.
„Másfelől viszont az is tény, hogy felnőtt tartalmakat tinédzsereknek szóló bankkártyával is meg lehet vásárolni, amely azonban egyértelműen felveti a kereskedők felelősségét. Fontos lenne ezeknek a tartalmaknak a szabályozása, illetve, hogy kiskorúak ne férhessenek hozzá ezekhez a tartalmakhoz” – tette hozzá Tokaji Nagy Orsolya.
Magyarországon is egyre több fogyasztó panaszkodik a külföldi webáruházakra, hiszen mára ők is gyakrabban bonyolítják le vásárlásaikat a neten. Az OFE elnöke szerint az internetes bűncselekmények esetében a megelőzésen van a hangsúly, hiszen a becsapott fogyasztók pénzének visszaszerzésére elenyészőek az esélyek.
Hasznos tippek- Ne fizessen előre!
- Kerülje az olyan, ismeretlenek számára történő pénzküldési módokat, mint a Western Union vagy a MoneyGram!
- Rendszeresen ellenőrizze bankszámla kivonatait!
- Nézzen utána a kereskedő hátterének – használja HOWARD-ot, a vásárlási tanácsadót!
- Ellenőrizze a fizetési feltételeket!
- Ellenőrizze, hogy van-e egy kis lakat a weboldalon, amely a biztonságos fizetést garantálja!
- Amennyiben egy kereskedőtől vásárol, soha ne utaljon pénzt egy magánember bankszámlájára!
- Ha az E-Bayt használja, ne fogadja el a szerződésnek az E-Bayen kívüli megkötését!
- Olyan biztonságos weboldalakon keresztül utaljon pénzt, amelyek címének kezdete: https://!
- Olyan bankkártyákat használjon a fizetéshez, amelyek védelmet és pénzvisszafizetést garantálnak a csalás esetén!
- Jól ismert és biztonságos online fizetési módokat alkalmazzon, például a PayPalt!
- Olyan fizetési módot alkalmazzon, amely lehetővé teszi, hogy visszavonja a fizetési megbízást, amennyiben a kereskedő nem teljesíti kötelezettségét!