Életmód
PÁR-KÁR
Netrománc kockázatokkal
2011. február 11.,
Schäffer Dániel
Az egyedüllétet és a magányt elunva, - vagy csak szórakozásból - egyre többen keresik a szerelmet a világhálón. A társtalálásnak ez a módja kényelmes, gyors, ám sokszor veszélyekkel is járhat. Az internetes románcokhoz kapcsolódó csalások egyre több fogyasztót érintenek – figyelmeztet az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület.
Rita 35 éves egyedülálló hölgy. Elunva a magányt, úgy határozott, hogy internetes társkeresőn keres párt, így regisztrált a számos online párkereső oldal egyikén. Hamarosan jelentkezett is fotóval egy magát jómódú ügyvédnek kiadó udvarló, aki kis idő múlva szerelmes verseket és romantikus e-maileket küldött a szingli hölgynek. A netrománc tragikus fordulatot vett: szerelmes ügyvédünknek családi problémák miatt elfogyott a pénze, így már a mobilját is Rita töltötte fel, hogy egyáltalán beszélgetni tudjanak. A feltöltések hamarosan ötvenezer forintra rúgtak, így a romantikára és társra vágyó hölgy gyanút fogott: talán az édesanya kórházba kerülése hazugság, szerelmese pedig egyszerűen csaló - szól egy történet a sok közül, amivel becsapott társkeresők fordultak az
Országos Fogyasztóvédelmi Egyesülethez (OFE).
A tipikus felhasználó: 35 év körüli és elvált
„A tapasztalatok azt mutatják, hogy a csalók képesek egy, a sajátjukétól teljes mértékben eltérő személyiségként feltűnni – gyakran nemhogy alapvető tulajdonságaik, de még koruk és nemük sem egyezik az általuk elmondottal” – mondta el a Kosárnak Tokaji-Nagy Orsolya az OFE kommunikációs vezetője. „Chatszobákban, internetes társkereső portálokon, közösségi fórumokon vadásznak áldozataikra, hogy a szerelmet pénzre válthassák. Ha a társkereső elmúlt 40 éves, nemrég vált el, özvegy vagy testi hibával rendelkezik, kívánatos célpont lehet egy csalónak” – tette hozzá a kommunikációs vezető.
Az internetes társkeresők tipikus használója 35 év körüli budapesti elvált nő – mondta el az
Sg.hu Tudományos és Informatikai Hírmagazinnak egy korábbi interjúban Markovics András, az Egyesült Társkereső Szolgáltatások Kft. ügyvezető igazgatója.
Míg 2003-ban 30 ezer, addig 2008-ban már 360 ezer regisztrált felhasználó veszi igénybe a párom.hu és a startrandi.hu társkereső honlap szolgáltatásait – mondta el az ügyvezető. Az ilyen jellegű portálokon elsősorban a 25-49 éves korosztály regisztrál.
Az internetes társkeresés sokszor hatékony lehet, ám sokszor szembe kell nézni a komolytalan felhasználók „ajánlataival” vagy a csalással is.
Az oldal készítői ellenőrzik a fotókat, és a személyleírásokat a közzététel előtt és a további ellenőrzésekre is megvannak a megfelelő módszerek – mondta el az ügyvezető. Markovics András szerint a férfiak általában a valós magasságukat, a nők pedig túlsúlyukat próbálják leplezni az első találkozó előtt.
A kifejezetten szingli párkeresőkre specializálódó csalók pszichológiai trükköket alkalmazva ejtik csapdába áldozataikat: megértik és meghallgatják, vers idézetekkel és ajándékokkal kábítják a fogyasztót.
Külföldön szolgáló katonák és orosz szépségek
A hagyományos online társkeresőkön kívül egyre többen használják erre a célra a közösségi oldalakat is. Itthon jól jelzi ezeknek a fórumoknak az egyre terjedő népszerűségét, hogy 2009. november eleje óta a magyar Facebook felhasználók száma egy év alatt ötszörösére nőtt. Tavaly októberben több mint 2 millióan voltak, az Iwiw felhasználók száma pedig – az oldal saját adatai szerint - 4,2 millió.
A Facebook-os szerelmi csalás egyik tipikus esete, hogy az „udvarló” magát külföldön szolgáló amerikai katonának adja ki, majd a későbbiekben pénzt kér az utazásra, hogy a távrománc után végre találkozhassanak személyesen is.
A gyengébb nem képviselői is lehetnek szerelmi csalók: orosz szépségek között bevett módszer, hogy közösségi oldalakon, gazdag nyugati üzletemberekre vadásszanak, és pénzt csaljanak ki tőlük. „Érdemes gyanút fognunk akkor, ha udvarlónk nem küld magáról több képet, és/vagy levele hemzseg a helyesírási hibáktól” – mondta el Tokaji-Nagy Orsolya.
A Magyar Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) is figyelmeztet az online csalásokra. Takács Péter, a NMHH média- és hírközlési biztosa a Duna TV családbarát magazinjában felhívta a figyelmet, hogy a közösségi oldalakon korlátozhatjuk adataink hozzáférését. Fontos, hogy mindig olvassuk el az adatkezelésről szóló tájékoztatókat. Emellett alkalmazzunk digitális vízjelet képeinken, melyek ugyan nem tudják megakadályozni a képek letöltését, de bizonyíthatják azok származási helyét és tulajdonjogát – mondta el Takács Péter.
„Legyen nagyon elővigyázatos – nem minden az, aminek látszik. Lehet, hogy cyber-szerelme egy internet kávézóban ülő bűnöző, aki jól begyakorolt, szépen hangzó frázisokkal kábítja. Aztán egyszer csak váratlan pénzügyi problémára hivatkozva arra kéri, küldjön pénzt: lehet, hogy csak pár ezer forintot egy feltöltő kártyára, hogy telefonon beszélhessenek, de kérhetnek akár tíz-, vagy százezreket is egy utazás fedezésére, hogy végre találkozhassanak. Ezek azonban mind csak hazugságok, amelyeknek egyetlen célja, hogy pénzt húzzanak ki gyanútlan áldozataikból” – hívja fel a figyelmet az OFE.
Sajnos a pénzünk visszaszerzésére csekély esély van, ám vannak bizonyos intő jelek és tanácsok, melyeket érdemes megjegyezni.
Hasznos tippek az OFE-tól:
- Érdemes akár az internetes keresők, akár közös ismerősök útján utánanéznie újdonsült internetes szerelmének
- Mindenképpen kezdjen el gyanakodni, ha pénzt kér Öntől partnere
- Legyen elővigyázatos, ha –az amúgy állítólag igen jó körülmények közt élő- történetesen éppen külföldön tartózkodó internetes szerelme félreérthetetlen célzásokat tesz átmeneti pénzzavaraira
- Óvakodjon, ha internetes szerelme szülei kifizethetetlenül magas kórházi kezelési költségre kezd panaszkodni
- Amennyiben egyetlen fotót már látott távszerelméről, ám az további képeket nem hajlandó küldeni, kezdjen el gyanakodni
- Ha külföldiekkel ismerkedik, legyen különösen óvatos a magukat külföldön szolgáló amerikai katonának, a gazdag nigériai örökösöknek, illetve szerelemre vágyó feltűnően szép és fiatal szláv hölgyeknek kiadó személyekkel
- Ha már megtörtént a baj, ne szégyelljen feljelentést tenni – ezzel segíthet elkapni a bűnözőket és megelőzheti, hogy több áldozatot is szedjen a csaló!