Tudta ezt?
Pillangóval a hamisítás ellen
2011. február 2.
Kanadai tudósok egy pillangófaj szárnyának mintázatát alapul véve, annak fényelnyelő és fényvisszaverő képességét reprodukálva alkották meg hamisítás elleni technológiájukat. A nanotechnológiai eljárás meggyőződésük szerint másolhatatlan.
Egy kék szárnyú Costa Rica-i pillangófaj, a Costa Rican Blue Morpho inspirálta a kanadai kutatókat hamisítás elleni megoldásuk kifejlesztésében. A pillangófaj szárnyának felülete bizonyos színeket visszatükröz, míg másokat elnyel, így hozva létre azt a kék árnyalatot, amely fajának sajátossága. A Vancouver Sun beszámolója szerint a Simon Fraser University egy végzős hallgatója és professzora ezt az egyedi fényvisszatükröző képességet alkották újra a hamisítás elleni technológiájuk kidolgozása során.
A technológia lényege, hogy a felületen nanoméretű, egy hajszálnál 1500-szor kisebb átmérőjű lyukakat alakítanak ki oly módon, hogy ezek a fény útját meghatározott szögben, alakzatban és színben visszaverődve törjék meg. A technológia jelenlegi állása szerint egy körülbelül fél centiméter szélességű polimer chip felületén 60-80 millió darab lyukat ütnek, így kialakítva a logót, amely számos termék, valamint pénz és igazolványok, dokumentumok eredetiségének igazolására alkalmas. A kanadai kutatók szerint az általuk kidolgozott eredetiségigazolás másolhatatlan, a hamisítók más biztonsági címkékkel ellentétben erről nem tudnak meggyőző utánzatot előállítani.
A gyakorlati alkalmazására létrehozott NanoTech Security Corp képviseletében a szakértők már tárgyaltak Kanada és az Egyesült Államok központi bankszerveivel is az általuk kidolgozott hamisítás elleni megoldás használhatóságáról.