Jog
Javaslatcsomag a hatékonyabb fogyasztóvédelemért
2013. február 14.,
Európai Bizottság
Az Európai Bizottság a 2013. február 13-án olyan új szabályokat javasolt, amelyek célja az egységes piacon forgalmazott fogyasztási cikkek biztonságosságának javítása, valamint minden nem élelmiszer jellegű termék piaci felügyeletének szigorítása. Az intézkedések a harmadik országokból származó termékekre is kiterjednek.
A Bizottság által elfogadott jogalkotási javaslat célja, hogy egységesebbé tegye a fogyasztási cikkek azonosítására és nyomon követhetőségére vonatkozó szabályokat, továbbá elősegítse a hatósági ellenőrzések módjának hatékonyabb koordinálását és a termékbiztonsági szabályok érvényre juttatását az Európai Unió egészében.
Most kidolgozott javaslatcsomagjában a Bizottság a következőket szorgalmazza a fogyasztóvédelem javítása érdekében:
- Fel kell gyorsítani a veszélyes termékek kivonását az uniós piacról.
- A jelenleg hatályos fogyasztóvédelmi szabályokat és piacfelügyeleti eljárásokat a legtöbb termékcsoport esetében össze kell hangolni.
- Egyértelműen meg kell határozni, mi tartozik a gyártók, az importőrök és a forgalmazók felelősségi körébe. Az említett szereplőknek például a jövőben több információval kell szolgálniuk az egyes termékek gyártási helyéről.
- Lehetővé kell tenni a szabályozó hatóságok részére, hogy jobban nyomon követhessék a fogyasztási cikkeket az ellátási lánc egészében. Ennek hatására a biztonsági problémák hatékonyabban oldhatók meg és, a nem biztonságos termékek hamarabb hívhatók vissza.
- Nagyobb hangsúlyt kell helyezni az ellenőrzésre, hogy a szabályozó hatóságok könnyebben korlátozni tudják, vagy teljesen be tudják tiltani a potenciálisan veszélyes termékek értékesítését.
- El kell érni, hogy az uniós szabályozó hatóságok szorosabban együttműködjenek egymással, ami az információcserét is meg fogja könnyíteni a számukra.
- Egyszerűsíteni kell azoknak az uniós figyelmeztető rendszereknek (Rapex , ICSMS) a használatát, melyek segítségével értesíteni lehet más országokat a veszélyt jelentő termékekről.
- Ha a javaslatok megvalósulnak, a következetes uniós szabályozás révén javulni fog a fogyasztóvédelem, és a fogyasztók nagyobb bizalommal vásárolhatnak majd az EU bármely részén.
- Az egyértelműbb és egységesebb szabályok az uniós vállalatoknak (különösen a kisvállalkozásoknak) is a javát fogják szolgálni, hiszen a cégek könnyebben tudnak majd megfelelni a követelményeknek, és csökkenteni tudják költségeiket.
- A termékbiztonsági ellenőrzések, valamint az importszabályok javítása elő fogja segíteni, hogy a tisztességtelen és a megbízhatatlan beszállítók kiessenek a versenyből.
Következő lépések
A Bizottság a javaslatcsomagban foglaltak értelmében megkezdi a piacfelügyelet javítására irányuló munkát. A tervek szerint a következő három évben meg fognak szűnni a termékek nyomon követése terén tapasztalható hiányosságok.
A tagállami szabályozó hatóságok segítséget fognak kapni ahhoz, hogy egyesítsék erőforrásaikat, megszüntessék a párhuzamos munkavégzést, és hatékonyabban lássák el piacfelügyeleti feladatukat.
Az Európai Bizottság javaslatait a következőkben az Európai Parlament képviselői és az uniós vezetők fogják megvitatni. Ha elfogadják őket, a javaslatok végrehajtására a tervek szerint 2015-ben kerül majd sor.
Terv a fogyasztóvédelem javításáért!
Az EU fogyasztóvédelmi politikájának áttekintése 3 percben
Ki részesül az előnyökből és hogyan?
- A fogyasztók – mert az EU egészében biztonságos, az előírásoknak megfelelő termékek kerülnek a piacra, és a fogyasztóvédelem még magasabb szintű lesz. Ez azt jelenti, hogy nő a fogyasztók belső piacba vetett bizalma.
- A gyártók/vállalkozások – mert egységesebb szabályok lépnek hatályba valamennyi termékágazatban. Ez azt jelenti, hogy csökkennek a vállalkozásokat – különösen a kkv-kat – terhelő megfelelési költségek. Emellett a termékbiztonsági ellenőrzések hatékonyabb koordinációja segít megakadályozni, hogy a tisztességtelen gazdasági szereplők aláássák a piaci versenyt.
Előzmények
Az EU egységes piaca szabad mozgást biztosít a termékek számára: a fogyasztók és a vállalkozások szabadon vásárolhatnak, illetve értékesíthetik termékeiket a 27 uniós tagállamban, valamint az EGT-hez tartozó 3 EFTA-országban. Ez összesen több mint 490 millió főből álló piacot jelent. A biztonságos belső piac az uniós termékbiztonsági szabályok és az azokat alátámasztó tagállami piacfelügyelet alkotta alapokon nyugszik.
A másnak látszó termékekről szóló 87/357/EGK irányelvet és az általános termékbiztonságról szóló 2001/95/EK irányelvet új, korszerű termékbiztonsági rendelet váltja fel. A piacfelügyeletet szabályozó, számos jogszabályban szétaprózva előforduló szabályokat egyetlen, az élelmiszerek kivételével valamennyi termékre vonatkozó jogi eszköz fogja majd össze.