Életmód
A betegek többsége tájékozatlan
Szedik a gyógyszert, a változásokról alig hallottak
2012. február 20.
Április elsejétől változnak a gyógyszerek felírásának szabályai. Ha a beteg nem ragaszkodik az általa megszokott készítményhez, akkor a gyógyszerész dönti majd el, hogy melyik készítményt ajánlja – mondta el a Kosárnak a Szinapszis Kft kutatásvezetője.
A betegek többsége orvosa véleményét kéri ki arról, hogy a gyógyszerkiváltáskor melyik konkrét tablettát kérje a patikában – derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából, melyet koleszterinproblémával küzdő betegek megkérdezésével készített.
Az életkor emelkedésével nő a gyógyszerhez ragaszkodók aránya, míg a legfiatalabbak körében szignifikánsan magasabb a gyógyszerész véleményét kikérők aránya - mint ahogyan a nők is szívesebben hagyatkoznak majd rájuk.
A Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. felmérésében olyan betegeket kérdeztek meg, akik koleszterincsökkentésre szorulnak, vagy ebben a betegségben és mellette magas vérnyomás betegségben is szenvednek. Ennek oka az volt, hogy ők az egyik leginkább érintett csoport a változásokban. Április 1-től ugyanis az orvos csak hatóanyagot írhat fel a receptre.
A hatóanyag alapú recept felírás mellett, a másik érdemi változás az, hogy az orvos csupán 30 napra előre írhat fel gyógyszert. A hivatalos indoklás szerint azért, mert sokan abbahagyják idő előtt (például mellékhatások miatt) a gyógyszer szedését, így a korábban felírt mennyiség jó része sokszor a szemétben landol, ami károkat okoz (többek között) az államkasszának is.
Gyógyszerfelírási szabályok
- Az orvos alapesetben egy vényen, egyszeri kiváltásra, ugyanúgy mint eddig is legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget írhat fel. Természetesen a rendelet az alapesettől eltérő gyógyszerfelírás szabályairól is rendelkezik. Ebben lényegi változás azonban nem történt, hiszen a megfelelő indokoltság esetén az orvos eddig is és a jövőben is rendelhet 1 hónapnál nagyobb mennyiséget is.
- Ha az orvos az egy havi adagnál nagyobb mennyiségű gyógyszert rendel a krónikus állapotú betegének, akkor az új szabály szerint ezt például 3 hónapra 3 db vényen írja fel, és a gyógyszerek csak az orvos által jelölt időpontban, havonta válthatók ki.
- Ha az orvos szájon át alkalmazott gyógyszerből 30 napot meghaladó mennyiséget rendelt, de a vényen nem tüntette fel, hogy az mely időpontig (időtartamig) elegendő, a gyógyszerész az orvos által megadott adagolás figyelembevételével megállapított 30 napra elegendő mennyiséghez legközelebbi gyógyszermennyiséget tartalmazó csomagolási egységet adja ki.
Kevesen tudnak róla
A koleszterin betegségben szenvedők közel 30 százaléka tudott valamilyen – a gyógyszerek rendelhetőségével kapcsolatos – , közeljövőben életbe lévő változást megemlíteni. A betegek többsége pedig orvosa véleményét kéri ki arról, hogy a gyógyszerkiváltáskor melyik konkrét tablettát kérje a patikában. - derül ki a kutatásból, amelyet a piackutató cég a WEBBeteg.hu portál megbízásából készített a koleszterinproblémával küzdő betegek megkérdezésével.
Gyógyszerész kommentárok szerint „az orvos ezután ugyanúgy felírhatja a 3 havi gyógyszeradagot, ahogyan eddig tette, az egyedüli különbség, hogy a beteg a patikában nem tudja majd egy alkalommal mind a három receptet kiváltani, hiszen azon fel kell tüntetni, hogy mely időponttól váltható ki.”
„Ha a beteg nem ragaszkodik a bejáratott gyógyszerhez, akkor a patikus azt fogja ajánlani, amit ő szakmailag jónak tart” – tudtuk meg Kiss Katalintól kutatás vezetőjétől. A sztatin, vagyis a koleszterincsökkentő hatóanyag esetében ez nagyon sok terméket érinthet. A felmérés azt mutatja, hogy a betegek többsége nem tájékozott a változások kérdésében.
A kutatás szerint a jövőre vonatkozóan a legtöbb beteg orvosára bízza majd a döntést, vagyis, 56%-uk a szakember véleményét kéri ki abban, hogy a recepten szereplő hatóanyag alapján melyik konkrét tablettát (márkát) kérje a gyógyszerkiváltás során. 20%-uk várhatóan a patikus javaslatát - vélhetően a legolcsóbb gyógyszert - preferálja, míg 15%-uk határozottan ragaszkodik eddigi készítményéhez. Az életkor emelkedésével nő a gyógyszerhez ragaszkodók aránya, míg a legfiatalabbak körében szignifikánsan magasabb a gyógyszerész véleményét kikérők aránya - mint ahogyan a nők is szívesebben hagyatkoznak majd rájuk.