Élelmiszer
Brüsszel: biogazdasági akcióterv készül
2012. február 16.,
Bruxinfo
Több megújuló erőforráson, és ezek fenntarthatóbb felhasználásán kell alapulnia az európai gazdaságnak – ezt a célt tűzte maga elé az Európai Bizottság abban a stratégiában, amelyet hétfőn fogadott el a biztosi testület. A biogazdasági akcióterv szerint Európának szüksége van több – úgynevezett biológiai – erőforrásra a biztonságos és egészséges élelmezéshez, megbízhatóbb nyersanyagokhoz és energiához.
A Bizottság indoklása szerint 2050-re 9 milliárdra növekedhet földünk lakossága, és ilyen népességnövekedés mellett körülbelül erre az időpontra jósolják a szakértők a természetes erőforrások kiapadását.
A javaslatot az innovációért és kutatás-fejlesztésért felelős EU-biztos jegyzi. Máire Geoghegan-Quinn a stratégia bemutatóján elmondta, Európának és a világnak ki kell találnia, hogyan történjen meg az átmenet egy „kőolaj utáni” korszakba, mivel a megújuló energiaforrások használata már nemcsak opció, hanem szükségszerűség.
A fosszilis energiaforrásokról át kell térni a bioenergia-forrásokra – jelezte az uniós biztos, aki szerint mindennek valóban az innováció lehet a motorja. A cél az, hogy egy modernebb technológiát használó, alacsonyabb károsanyag-kibocsátású gazdaság jöjjön létre, amelyben a mezőgazdasági, halászati, élelmiszer-biztonsági igények összeegyeztethetők az ipari célú megújuló energiafelhasználás fenntarthatóságával, a fajok sokszínűségének biztosításával és a környezet védelmével.
Máire Geoghegan-Quinn elmondta, a hétfőn elfogadott uniós stratégia három pilléren nyugszik. Egyrészt európai uniós források átcsoportosításával helyezne nagyobb hangsúlyt a biogazdaságot érintő kutatásokba.
A második pillér arról szól, hogy az Európai Bizottság igyekezne piacot teremteni a biogazdaság által előállított termékeknek, és a versenyt is élénkíteni a megfizethető árak elérése érdekében. Ennek eszköze lehet egységes szabványok lefektetése, címkerendszer, egy egységes európai bioterméklista, valamint különböző gazdasági ösztönzők beépítése a rendszerbe.
A harmadik pillér szerint Brüsszel lendületet adna a helyenként döcögő szakági politikai koordinációnak is.
A Bizottság első körben létrehozza a Biogazdasági Tanácsot (Bioeconomy Panel), amely a bizottsági szolgálatokat, a tagállamokat és a piaci szereplőket ülteti majd egy asztalhoz. Létrejön emellett a Biogazdasági Intézet (Bioeconomy Observatory), amely a piaci folyamatokat fogja elemezni, és új javaslatokat, megoldásokat ajánl.
A biztos elmondta, a biogazdaságot nem most akarja a Bizottság megteremteni, az egy létező, és prosperáló iparág, 2009-ben 2000 milliárd eurós forgalmat bonyolított az Európai Unió a bio-alapú termékek gyártásával és kereskedelmével, az ezen a területen működő cégek pedig összesen 22 millió embert, az uniós dolgozók 9 százalékát foglalkoztatják az EU tagországaiban.
Az EU-biztos megjegyezte, hogy Dánia, Finnország, Németország, Írország és Hollandia már rendelkezik saját biogazdasági stratégiával. A testület a tervezetet a jövő keddi versenyképességi tanácsülésen mutatja be a tagállamoknak.