Elektronika
Rekordösszegű büntetés kijelzőgyártóknak
2012. december 10.,
It-business
Kartellezés miatt hét ismert kijelzőgyártót marasztalt el az EU versenyügyi bizottsága, amely eddigi történetének legnagyobb pénzbüntetését szabta ki a kartellben résztvevőkre. A bizottság által kiszabott 1,47 milliárd eurós büntetés minden résztvevőt sújt.
A vizsgálat során nagyobb együttműködési hajlandóságot mutató cégek arányaiban kisebb összegű büntetést kaptak, igaz a pontos eloszlásról nem nyilatkoztak a hatóságok.
A vizsgálat eredményét, és a vele járó retorziókat az elmúlt héten ismertette Joaquín Almunia, az EU versenyügyekért felelős bizottságának vezetője. A vizsgálat az 1996 és 2006 között eltelt időszakot dolgozta fel, azon belül is az akkoriban korszerű hagyományos katódcsöves képernyők piacára koncentrálva. A vizsgálat során a számítógép monitorok és a televíziók piacát külön kezelték és mindkét esetben azt találták, hogy a gyártók titkos megállapodásokon keresztül mesterségesen magasan tartották az árakat, egymás között felosztva a piacokat.
A kartellben hét ismert kijelzőgyártó vett részt a bizottság megállapítása szerint, ezek a Samsung, az LG, a Chungwa, a Philips, a Panasonic, a Toshiba, az MTPD és a mára Technicolorrá átnevezett Thomson. A vizsgálat végeredménye szerint a cégek egymás között felosztották a piacokat, illetve korlátozták gyártótevékenységüket az árak mesterségesen magasan tartása érdekében.
A bizonyítékok alapján a gyártók vezetői személyes találkozókon egyeztek meg, amelyeket egymás között csak “zöld meeting” néven emlegettek, mivel azokat rendszerint golfozással zárták le. A sajtónak nyilatkozó Almunia szerint, a cégek együttműködése tankönyvekbe illő módon illusztrálja a kartellezés versenykorlátozó mivoltát, ami ellen a hatóságoknak minden eszközzel harcolnia kell.
Az EU trösztelenes elkötelezettségét mutatja, hogy a cégekre az eddigi legnagyobb büntetést szabta ki, amely meghaladja a korábbi rekord 1,38 milliárd eurós, szélvédőgyártókra kiszabott büntetést is. A bizottságot vezető Almunia elkötekelezettségét fejezte ki az iránt, hogy megóvja az EU fogyasztóit a nagy cégek törvénytelen és káros tevékenységétől a jövőben is, figyelmeztetésül szánva a mostani esetet. Nem ez az első eset, hogy az EU kijelzőgyártókat büntetett, tavaly az lcd kijelzők árfixálása miatt volt kénytelen több gyártó is fizetni.