Az EU ambiciózus éghajlatvédelmi és energiapolitikai célokat határozott meg 2020-ig az üvegházhatású gáz-kibocsátás csökkentése, az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások fejlesztése terén. A Bizottság – első lépésként – online konzultációt indít, amely július 2-áig tart.
A megújuló energiaforrások használata még inkább elterjedne a háztartások és a vállalkozások körében, ha kevesebb bürokratikus akadály állna ennek útjában, ha a megújuló energiahordozók nagyobb mértékben állnának rendelkezésre az energiapiacon, és ha az azok igénybevételére adható támogatások rendszere áttekinthetőbb és következetesebb lenne.
Az
online konzultáció résztvevői a következő kérdésekkel kapcsolatban fejthetik ki véleményüket:
- Milyen típusú és szintű célokat érdemes kitűzni az éghajlat- és energiapolitikában 2030-ra?
- Hogyan lehet olyan kiegyensúlyozott és méltányos tervet készíteni, amely figyelembe veszi az EU-országok egyedi energiaszükségleteit és a rendelkezésükre álló energiaforrásokat?
- Hogyan javíthatja az uniós energiastratégia a gazdaság versenyképességét?
A válaszadók által megfogalmazott véleményeket is figyelembe véve a Bizottság még idén javaslatot fog benyújtani a 2030-ig tartó uniós éghajlat- és energiapolitikai stratégiára vonatkozóan.
A következő tízéves időszakra felvázolt intézkedések előrelépést fognak jelenteni a jelenlegi stratégiához képest: figyelembe fogják venni az energiaszerkezet, vagyis az energiahordozó-összetétel változásait, a gazdasági kilátásokat és az új technológiákban rejlő lehetőségeket is.
A célkitűzések továbbra is ugyanazok: csökkentenünk kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, gondoskodnunk kell az EU energiaellátásáról, valamint ösztönöznünk kell a növekedést, a versenyképességet és a munkahelyteremtést.
Az üvegházhatású gáz-kibocsátás mérséklésére irányuló stratégiája keretében a Bizottság kikéri a polgárok és vállalkozások véleményét arról is, hogyan lehet a legjobban előmozdítani a CO2 leválasztását és tárolását célzó technológiák fejlesztését.
A megújuló erőforrások használatára vonatkozó kötelező célok elősegítik a növekedést
Egy nemrég közzétett, a megújuló energiaforrások fejlesztése terén elért uniós eredményekről szóló jelentés arról számol be, hogy a kötelező célokat is előíró jelenlegi szakpolitika eredményeképpen erőteljes növekedésnek indult a megújuló energia-szektor.
További információk az éghajlatváltozásról és az energiahatékonyságról!