Az úthibák feltérképezését és azok hatékony kijavítását segíti a Generali a Biztonságért Alapítvány által elindított új kátyúfigyelő rendszer. A Kátyúvadász elnevezésű webes és okostelefonos alkalmazás segítségével az autósok feltölthetik az őket leginkább zavaró kátyúk fotóit egy, a kátyú GPS koordinátáit is mutató térképre, megadva azok méretét és állapotát.
„A
Kátyúvadász programmal alapítványunk legfőbb célja mindennek megelőzése azáltal, hogy egy interaktív felület segítségével párbeszédet kezdeményezünk az utak állapotáról az autósok és a közútkezelők között” – hangsúlyozta Simon Zsolt, a Generali gépjármű-biztosítási igazgatója. „Tapasztalataink szerint az úthibák okozta kárbejelentések megnövekednek a tél utáni hónapokban, az idén eddig már 350 kátyúkárt jelentettek be nálunk, összesen mintegy 80 millió forint értékben. A biztosító 2012-ben megközelítőleg 200 millió forint kártérítést fizetett ki kátyúkárok miatt, a keményebb és hosszabb tél miatt azonban 2013-ban 20%-kal több kátyúkárra számítunk.”
A szokatlanul kemény és elhúzódó tél nyomot hagyott az utakon: becslések szerint csak a fővárosban 5-700 új kátyú keletkezik naponta. A Generali 2012-es reprezentatív felméréséből kiderül, hogy a hazai autósok közel 30%-a már hajtott bele kátyúba úgy, hogy mindez sérülést is okozott a gépjárművében. A fővárosi autósok helyzete még rosszabb: a felmérés szerint az ő esetükben 40 százalékos ugyanez az arány, ami a bosszúságon kívül komoly károkat okozhat a gépkocsikban.
A problémás útszakaszok pontos feltérképezésére és nyilvántartására kifejlesztett Kátyúvadász.hu oldalról ingyen letölthető okostelefonos alkalmazás segítségével bárki feltöltheti az oldalra az általa felfedezett kátyú méretét és fotóját, amit az applikáció a GPS koordináták pontos meghatározásával azonnal elhelyez egy térképen. Okostelefon nélkül, internetes felületen is feltölthetők a kátyúk fotói, ebben az esetben térképen kell kiválasztani a kátyú pontos helyét. Az úthiba súlyosságának függvényében a feltöltött kátyút egy ötös skálán - minimális úthibától egészen a nagyon súlyos úthibáig - osztályozhatja a képet feltöltő autós. Hogy a képek alapján látható legyen a kátyúk méretaránya, a fotózáshoz kátyúmérő háromszögeket vehetnek fel az autósok országszerte több mint 40 Kátyúvadász Ponton.
A kátyúvadászok kommentálhatják, rangsorolhatják a mások által feltöltött kátyúkat is. Az Alapítvány több díjat is hirdet: kiosztják majd a Legnagyobb Kátyú Díját, a Hónap Kátyúvadásza címet, valamint a Legaktívabb Kátyújavító Térség Díját is. Érdekesség, hogy a kátyúvadászat a nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a határt átlépve Szlovákia és Csehország útjain is működik, ezek az információk a helyi közútkezelőknek nyújtanak értékes támpontot.
A közlekedés biztonsága érdekében fontos az úthibák mielőbbi kijavítása, hiszen a kátyúk számos komoly sérülést okozhatnak az autóban. A Generali kárszakértői szerint nagyobb ugratás a motor leállásához, az üzemanyag ellátást megszakító rendszer aktivizálódásához is vezethet, amit csak szervizben tudnak orvosolni. Egy jelentősebb kátyú szálszakadást is okozhat a gumiabroncsban, ami később durrdefekthez, veszélyes baleseti helyzethez is vezethet. Előfordulhat azonnali defekt is, és ha egyszerre több kerék kap defektet, szinte biztosan autómentésre van szükség. A legsúlyosabb, és szerencsére legritkább kátyúbalesetnek számít, amikor megsérül a futómű, és kitörik az autó kereke. Érdemes a kátyúktól sorozatos ütéseket kapott futóművet ellenőrizni a nyári gumicserénél, ha ugyanis nem fut egyenesen az autó, "megeszi" az út a gumiabroncsot.